oczyszczenie? więc co?

Jaki sens ma oczyszczenie duszy? Czy warto się o nie starać i jakie przynosi rezultaty…?

W każdej doktrynie religijnej( gdy się bliżej przyjrzymy) mamy do czynienia z elementami oczyszczenia. Obecnie, bardzo na topie jest oczyszczenie umysłu jakie proponuje nam buddyzm, hinduizm, konfucjonizm. Te filozofie pseudo religijne mają na celu wyzwolenie duszy z ciała.  Medytacja transcendentalna będzie usiłowała doprowadzić nas do stanu nirwany, czyli totalnego uwolnienia od zmysłów, głodu, cierpienia, ale i ludzkiego szczęścia. Można powiedzieć że współczesny człowiek, poszukujący duchowości często przypomina starożytnego rozbudzonego zmysłowo greka, który nagle usłyszał o kojącej roli stoicyzmu. Od wieków człowiek poszukuje harmonii ze sobą samym i ze światem, od wieków kieruje nim jakiś pozazmysłowy instynkt duchowy.

Ale czy nirwana jest właściwą odpowiedzią? Być może nirwana jest jedynie najłatwiej osiągalnym stanem, często wywoływanym sztucznie przez różnego rodzaju substancje uzależniające, dające poczucie chwilowego „oderwania” od wszystkiego…

Oczyszczenie duszy nie ma nic wspólnego z nirwaną, jest doświadczeniem bolesnej pustki. Wschodnie sztuki medytacji powiedzą Ci, „spróbuj porzucić własne granice”. Chrześcijańska asceza, która jest dla nas drogą oczyszczającą powie Ci, wejdź w ciemność, w pustkę, we własny ból i poznaj swoje ograniczenie. Poznaj anatomię własnego wnętrza, i doświadcz bólu i radości jaką dostarczają Ci Twoje zmysły. Nie próbuj się uwolnić, ale trwaj, doświadczaj siebie do kresu, zaryzykuj starcie z Twoim wewnętrznym przeciwnikiem, który wiąże Cię ze światem rzeczy bardziej niż ze światem osób.

Oczyszczenie duszy ma nastawić nas na tajemnicę Człowieka. Adwent jest poszukiwaniem narodzin prawdziwego człowieka -Jezusa. Naszego Boga.

Komentarze

 1. Świetny tekst, dziękuję, jesteś odważna siostrzyczko.

  OdpowiedzUsuń
 2. a czy nie jesteśmy wezwani do tego by "porzucac swoje granice"?, czy Jezus nie do tego nas zacheca ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy wezwani by "wypłynąć na głębię", wyjść poza schematy "łodzi" w której czujemy się bezpieczni, jesteśmy więc wezwani by zaufać Jezusowi, to zakłada poznanie własnej kruchości. Piotr wyszedł z łodzi bo wezwał go Pan ale w pewnym momencie zaczął tonąć, poznał granice własnej wiary, potrzebował oprzeć się na KIMŚ więcej niż on sam i jego możliwości. Krzyknął "Panie ratuj mnie!!!". Każdy z nas potrzebuje doświadczyć kresu własnych możliwości by zdobyć się na ten pełen zaufania okrzyk.

   Usuń
 3. "kres własnych mozliwości" nie zbyt przyjemne. Nie uwarzasz? "potrzebować doswiadczyć własnej kruchości", to taki swoisty sadyzm. No cóż, jesli ja sama nie, to inny pomaga doświadczać własnej kruchości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm, sadyzm? Czy sadyzmem nazywasz konfrontację z rzeczywistością? Przecież wszyscy mamy ograniczenia...Czy wolisz żyć w fikcji o ich nieistnieniu? Śmierć jest przecież ograniczeniem przed którym nikt z nas nie ucieknie...Na prawdę ludzka egzystencja jest mocno ograniczona i krucha, czym bardziej zrozumiesz tę kruchość tym bardziej przystosujesz się do przyjęcia własnej śmierci fisis. Człowiek jest wezwany do transgresywnosci - wychodzenia poza spektrum własnego "ja" ku drugiem "ty" i cóż faktycznie tak jak piszesz wtedy ten inny nam pomaga.

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.