Przejdź do głównej zawartości

Posiadamy "materiał" badawczy.Obserwując świat można dojść do wniosku, że człowiek żyje na nim zupełnie zagubiony. Pomimo ogromu wiedzy, którą nabyliśmy o świecie, wydaje się, że czym więcej o nim wiemy, tym mniej rozumiemy zarówno ten świat jak i samych siebie oraz miejsce jakie zajmujemy w tym świecie. Czemu tak jest, że wiedza paradoksalnie nas ogranicza, do naukowych dociekań? Badania dają pewność postawionych wcześniej tez , a obserwacje naukowe potwierdzają, bądź obalają dotychczasowy ogląd świata? Wszystko...wszystko wydaje się być w naszych ludzkich rękach. Mickiewiczowskie szkiełko i oko wciąż nas zatraca w roztrząsaniu i dyskusjach. Czujemy się mądrzy, mamy w wielu kwestiach materiał badawczy pod ręką. Pozwalamy nawet by  „materiałem” tym był człowiek, którego ograniczyliśmy do nazwy „zygota”. Kiedyś Bóg rzekł do pierwszych rodziców; „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”(Rdz1, 28). I stało się, i człowiek z odwagą korzysta z tej władzy, Bóg zaś z pokorą przygląda się jego poczynaniom szanując jego wolność. Każdy z nas, prowadzi taki naukowy dyskurs z Panem Bogiem i światem, chce jakoby udowodnić, że ma rację. Pokusa z rajskiego ogrodu powraca nieustającym echem, szepcząc do ucha „na pewno nie umrzecie, ale wie Bóg, że gdy zerwiecie owoc poznania, będziecie tak samo jak On znali”. Chęć poznawania świata, tak jak Bóg nie jest istotowo zła, nasze odbite w duszy podobieństwo do Boga, sprawia, że instynktownie pragniemy być do Niego podobni, tak jak każdy syn pragnie odnajdywać się w ojcu, być mu podobnym. Prawo natury jest jednak takie, że żaden syn nie będzie zupełnie jak jego ojciec, dopóki nie przeżyje tego co on i nie nabierze doświadczenia. Pokusa bycia jak Bóg polega na chęci poznawania jak Bóg, widzenia jak On. Tymczasem to On nas stworzył my zaś jesteśmy jago dziećmi, bardziej uczniami aniżeli Nauczycielem.

Komentarze

 1. czy uwarzasz, że nie mamy prawa by poznawać jak Bóg, by nie widzieć jak ON? czy cała nauka religii katolickiej nie opiera się na tym właśnie zagadnieniu; myśleć, widzieć, czuć jak ON?

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, ze Bóg wzywa nas do odkrywania Jego w sobie...Odkrywania Jego sposobu myślenia i działania, jakie objawił nam w Jezusie. Pisząc o niebezpieczeństwie związanym z chęcią poznawania mam na myśli tę pokusę z raju jaką podszepnął człowiekowi szatan, gdy rzekł: " wie Bóg, że będziecie poznawali jak ON". Przecież Bóg powołuje nas do bycia jak On, ale nie w takim sensie w jakim widział to demon. To mam na myśli.

  OdpowiedzUsuń
 3. co w takim razie jest sensem czlowieczeństwa?

  OdpowiedzUsuń
 4. W moim odczuciu sensem człowieczeństwa jest bycie stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, oraz posiadanie nieśmiertelnej duszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. czy nie chodzi tu o swiadomość, dzięki której mogę poznać ten "sens"?

  OdpowiedzUsuń
 6. w istocie świadomość określa dany byt.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…