Przejdź do głównej zawartości

Po co nam mapa?Życie jest cudownym testerem autentyzmu, kiedy już Ci się wydaje, że osiągnąłeś upragnioną dojrzałość, sprawnie potrafi wybić Cię z pychy i postawić na powrót w poczuciu, że szczyt góry jeszcze daleko a Ty wspiąłeś się zaledwie na jej pierwszy „grzbiet”. Babia Góra, należąca do pasma Beskidu żywieckiego świetnie się nadaje na sprawdzenie owej prawdy. Dynamika zdobywania „szczytu” jaki sobie wyznaczymy jest właśnie taka jak wspinaczka na Babią. Kiedy podchodzi się ją od strony Podhala bardzo szybko zdobywa się pierwszy „grzbiet”, i komuś, kto idzie tędy po raz pierwszy zdawać by się mogło, że szczyt już blisko, tymczasem to dopiero drobny kawałek drogi za nami. Do szczytu potrzebna nam będzie jeszcze spotkanie z kilkoma, jeśli nie kilkunastoma podobnymi „grzbietami”. W życiu, kiedy pierwszy raz podchodzimy pod jakąś „górę” rozumianą jako życiowe zadanie lub dojrzałość łatwo możemy ulec owej fatamorganie Babiej Góry. Spinając energię na początku i zużywając jej zbyt wiele może nam nie starczyć na dojście do PRAWDZIWEGO szczytu, nie zaś tego który zdaje się być szczytem odczuwalnym. Toteż życie uczy nas gospodarowania zasobami, ale jeszcze bardziej pokory, poczucia, że istnieją góry, których nie potrafię przewidzieć. Najpewniejszym przewodnikiem i mapą w tej wspinaczce życia jest Pismo Święte. Ale to tak jak z każdą mapą, ona pokazuje prawdziwy szlak, lecz dopiero gdy się na nim znajdziesz czujesz trud i komplikacje związane z drogą którą wybrałeś. Mimo wszystko, jeśli patrzysz w Ewangelię, możesz odczytać z niej potencjalne „grzbiety” jakie napotkasz w drodze na szczyt. Kiedy nie patrzysz w mapę możesz się szybko rozczarować drogą którą idziesz…

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.