Odpręż się BogiemW pewnej mądrej moim zdaniem książce znalazłam słowa, że  cechą diagnostyczną przeżyć mistycznych jest bierność. Co to oznacza? Jestem właśnie po rekolekcjach z książką o. Joachima Badeni  OP. Był to człowiek, który mówiąc w skrócie Bogu się nie narzucał, a jednak jego życie było mistyczne. O.Badeni jak wynika z książki nie wkładał wielkiego wysiłku w swoją mistykę. Czy to oznacza że nie ma po co się wysilać? W dużej mierze…okazuje się, że łaski jakie Bóg nam daje nie są zależne od nas i w gruncie rzeczy prawdą okazują się słowa św. Jana od Krzyża, który pisał „ jeśli chcesz dojść do posiadania wszystkiego, nie chciej posiadać niczego w niczym”. Nasz wysiłek w świecie mistyki okazuje się daremny, Bóg jest Tajemniczym motylem a Jego nawiedzenie i dotyk w duszy jest niespodziewane jak spoczęcie motyla na rozwartych płatkach róży. W świecie duchowym powinny więc trwać nieustanne wakacje, odpoczywanie w Panu. Byśmy się stali jak ta róża, które leniwie wystawiona na słońce pozwala by ono otwierało ją powoli na siebie i na dotyk motyla. Dobrze znam ten stan niepokoju, który nakazuje nie marnować czasu dla słońca, wówczas kurczowo trzymam płatki zaciśnięte i wydaje mi się, ze to właśnie wtedy wiem co się dzieje wokół. A Bóg, jak się okazuje nie potrzebuje mojego napięcia, moich wysiłków i starań. Wymaga tylko jednego, stałości i wierności jakie posiada kwiat róży w swoim oczekiwaniu na pełnię rozkwitu. Dlatego na wakacje i ten upalny sierpień zachęta do zwolnienia i poszukania w sobie mistyka. Niech Bóg działa sam i jak mawiała św. Teresa niech to nam wystarczy.

Komentarze

  1. Amen. Dzięki za wpis. Właśnie ostatnio byliśmy przez kilka dni z mężem i synem u znajomych sióstr. Cisza zakonnej górki, modlitwa, rozmowy, odpoczynek. W tym wszystkim działa Pan!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. I jeszcze coś swojskiego, czyli M.Paula Tajber o dobroczynności słońca :) "oblicze tej ziemi odmieni się, jak podczas wiosny szata roślinna przy twórczym działaniu słońca, które wzbudza wszystko do nowego życia, odnowionego; rodzaj ludzki zakwitnie dla celów wiecznych, a człowiek znajdzie siebie w Bogu, podobny Jemu jako jedno z Nim."M.Tajber

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.