Przejdź do głównej zawartości

Spróchniały Dziad i opóźniona mądrość ( cz IV )Tamto spotkanie z sobą samym dało Spróchniałemu Dziadowi wiele do myślenia, przede wszystkim nie wiadomo z jakiej przyczyny przypomniało się mu o tym co powiedział do niego jego ojciec zanim otworzył bramy Królestwa Oaz. Mówił mu: „ Synu, cała mądrość jaką pragnę Ci przekazać ukrywa się w krótkiej sentencji, tak krótkiej byś mógł ją dobrze zapamiętać;- sztuką życia jest umiejętność pozostawania dwa kroki do tyłu”. Teraz Spróchniały rozmyślał nad tym, że właściwie nigdy nie zrozumiał sensu tych słów, były przecież tak nie współczesne. Większość życia spędził na gonitwie za władzą, sukcesem i pieniędzmi. Pozostawanie w tej kwestii dwa kroki do tyłu równa się przegranej. Gdy grasz na giełdzie musisz wręcz być przewidującym dwa kroki do przodu, bycie do tyłu oznacza porażkę. Stojąc jednak w Bramie tego samego Królestwa, spotkawszy już się z wewnętrznym i zapomnianym dzieckiem, jakby zaczynał rozumieć. Ten tylko pozostaje w kontakcie ze sobą, kto nie utracił więzi z mieszkającym w nim  dzieckiem. To zaś oznacza bycie zawsze trochę do tyłu, jakby nieco w przeszłości. Nie jest to jednak życie przeszłością, lecz jakaś partycypacja, nałożenie obrazów – jak w lustrze sadzawki, w którym na odbicie własnej starej twarzy, nałożył się obraz dziecka którym był. Pośpiech więc bywa wrogiem mądrości, nie zdąży człowiek zauważyć tego co się nakłada, na obraz widziany teraz, nie ma czasu ujrzeć drugiego dna. Być może dlatego dziś tak niewielu ludzi rozumie swój własny udział w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…