Przejdź do głównej zawartości

Spróchniały Dziad i opóźniona mądrość ( cz IV )Tamto spotkanie z sobą samym dało Spróchniałemu Dziadowi wiele do myślenia, przede wszystkim nie wiadomo z jakiej przyczyny przypomniało się mu o tym co powiedział do niego jego ojciec zanim otworzył bramy Królestwa Oaz. Mówił mu: „ Synu, cała mądrość jaką pragnę Ci przekazać ukrywa się w krótkiej sentencji, tak krótkiej byś mógł ją dobrze zapamiętać;- sztuką życia jest umiejętność pozostawania dwa kroki do tyłu”. Teraz Spróchniały rozmyślał nad tym, że właściwie nigdy nie zrozumiał sensu tych słów, były przecież tak nie współczesne. Większość życia spędził na gonitwie za władzą, sukcesem i pieniędzmi. Pozostawanie w tej kwestii dwa kroki do tyłu równa się przegranej. Gdy grasz na giełdzie musisz wręcz być przewidującym dwa kroki do przodu, bycie do tyłu oznacza porażkę. Stojąc jednak w Bramie tego samego Królestwa, spotkawszy już się z wewnętrznym i zapomnianym dzieckiem, jakby zaczynał rozumieć. Ten tylko pozostaje w kontakcie ze sobą, kto nie utracił więzi z mieszkającym w nim  dzieckiem. To zaś oznacza bycie zawsze trochę do tyłu, jakby nieco w przeszłości. Nie jest to jednak życie przeszłością, lecz jakaś partycypacja, nałożenie obrazów – jak w lustrze sadzawki, w którym na odbicie własnej starej twarzy, nałożył się obraz dziecka którym był. Pośpiech więc bywa wrogiem mądrości, nie zdąży człowiek zauważyć tego co się nakłada, na obraz widziany teraz, nie ma czasu ujrzeć drugiego dna. Być może dlatego dziś tak niewielu ludzi rozumie swój własny udział w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.