Przejdź do głównej zawartości

Nawrócenie z "porządności"

Jej genialna niedoceniona wizja, drzemie jeszcze w archiwach….Czeka na swój czas cierpliwie i z godnością, jak na rzeczy Boże przystało. Tak jakby wiedziała, że potrzeba jakiegoś ruchu z poza kręgu ludzi którzy znają ją „na wylot”, jakby czekała na to aż odkryjesz ją Ty…Tak Ty…Dla mnie jest może zbyt oczywista, znam ją od dawna, wzrastałam w klimacie jej charyzmatu. Zofia Tajber, w zakonie m. Paula, przekazała światu niezwykłe przesłanie. Stworzyła zupełnie nową szkołę duchowości, którą można by nazwać Tajberjańską, czy Solariańską.  Solariańską, bo w oparciu o schemat, Jezus-Słońce, człowiek-poronień świecący i ocieplający mocą, którą czerpie z Niego samego. Duchowość Tajberiańska  to:
Zofia Tajber.
 *Stworzenie człowieka doskonałym.
*Grzech który to zepsuł.
*Cierpienie które wynika z Tęsknoty za pierwotną doskonałą więzią z Bogiem.
*Determinacja wartości które prowadzą do nawrócenia
*Zmaganie ze starym stylem życia
*Przeorganizowanie sposobu myślenia
*Przemiana w Chrystusa.
To wszystko bardzo nas dotyczy, dlatego Matka Tajber jest niezwykle aktualna. Ona dobrze wiedziała, co to zachwyt współczesnością i bezgraniczne zaufanie do intelektu, wiedzy, kultury. Jej nawrócenie nie prezentuje tak popularnego modelu, z „żula” w świętego. Jest przez to nam jeszcze bliższa, nie była „żulem”. Nie popadła w nałogi, nie prowadziła się źle…żyła porządnie, nie można było na pierwszy rzut oka nic jej zarzucić, „w porządku kobieta” . Zupełnie jak wielu z nas, przekonanych, że jak „nikogo nie okradłem, nie zabiłem” to jestem w porządku… Tymczasem…nic nie jest w porządku. Brak czegoś zasadniczego-więzi z własnym wnętrzem,  kontaktu z własną duszą. Nawrócenie Matki Tajber, którego doświadczyła w 25 roku życia, było owocem dotarcia do głębi własnej duszy, której choć poszukiwała, nie potrafiła odnaleźć. Dokładnie tak samo jak wielu z nas, którzy poszukujemy duchowości w buddyzmie, lub zapychamy się jakąś ideologią…Paula Tajber, jest osobą daną na wzór właśnie takim inteligencikom jak my „porządnym” ludziom, jej historia pokazuje, że w życiu nie wystarczy być „ w porządku”, że wszystkich nas trawi wewnętrzny „głód duszy” stęsknionej za tym, byśmy odnaleźli w niej Tego do Którego należy-żyjącego w jej głębinach Jezusa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…