Przejdź do głównej zawartości

Szkice

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że ten tylko potrafi napisać coś prawdziwego, kto potrafi popełnić przynajmniej parę skreśleń…Ktoś mi też kiedyś opowiadał, jak artysta malarz uczy się malować jeden mały element. Podobno zanim go umieści na odpowiednim obrazie robi mnóstwo szkiców i dopiero ten najdoskonalszy wybiera. Życie jest procesem powolnego dochodzenia do optymalnej(jak na nasze możliwości)doskonałości. Potrzeba wiele skreśleń, w tym co zostało już napisane i pewne dopiski, dla lepszego zrozumienia. Potrzeba wiele zmarnowanych szans, natchnień, ćwiczeń…by w końcu jakiś element uznać za udany. Lecz, nie chcę wyrzucać, mych nieudanych szkiców do kosza, niektóre z nich muszę zachować, bo posiadają niezbędne informacje na temat sposobu prowadzenia kreski. Gdy coś zechcę namalować, czasem będę potrzebowała spojrzeć na jeden z nieudanych szkiców. To on mnie naprowadzi.

                Codziennie popełniam niezliczoną ilość błędów. Widać Bóg potraktował mnie jak artystę…Muszę co rano walczyć z własną naturą, by wyruszyć w świat z pogodnym obliczem. Tak by to była prawda o mnie, nie maska. Bóg wiele razy zaprasza mnie na darmowe lekcje, a ja wybieram własną „mądrość”. To są moje szkice, moje codzienne miliony skreśleń w poemacie o tytule- życie.

                Na szczęście! Bóg nikogo nie stworzył geniuszem od razu, i każdy z nas musi wiele pracować na własny sukces. Ma się to do kariery życiowej, ale o ileż bardziej do sztuki życia!

To dość dziwne, ale oznacza, że każda porażka może nas zbliżyć do sukcesu. Jak odkrycie niepotrzebnej kreski na szkicu malarza. Jak zbędny wyraz w wierszu...Krzyż jest przekreśleniem. Jezus wybrał to przekreślenie i umarł. Gdyby go jednak nie spotkało to przekreślenie, nie byłoby sukcesu Zmartwychwstania.

Komentarze

 1. szkoda, że potrafimy tylko szkicować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie od razu Rzym zbudowano, jego plany także wymagały szkiców architektonicznych :) Cierpliwość połączona z pokorą są podstawą sukcesu z życiu duchowym :)

   Usuń
 2. Można czasami uznać szkic za pełne dzieło. Dużo zależy od tego jak podejdziemy do naszych poczynań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niektórych przypadkach tak bywa, Bóg ma dla każdego obraz w Sobie, bo w końcu wszyscy poszukujemy tego "Obrazu i podobieństwa" na wzór którego zostaliśmy stworzeni, a życie stawia przed nami wyzwania mające nam w tym dziele pomóc...Bez Ducha Św i Jego łaski zawsze będziemy jedynie nieudolnymi szkicownikami....

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…