Przejdź do głównej zawartości

Wychowywać to znaczy....co?

W gruncie rzeczy błogosławione są pytania, które dzieci zadają mi podczas katechezy. Uświadamiają mi one jak wiele nie wiem, i że są sprawy o których nigdy wiedzieć nie będę. Mój mózg ma ograniczone możliwości poznawcze a moja chęć wiedzy nieproporcjonalna do czasu jaki poświęcam na jej poszerzanie. Nie trzeba jednak wiedzieć  wszystkiego. I niezwykle piękną przygodą jest poszukiwanie odpowiedzi razem z tymi najmniejszymi. Czasem się nawet zastanawiam, kto kogo bardziej uczy. Ja je, czy one mnie …Niezliczone próby dotarcia do trudnych grup są niesamowitą nauką. Uczą pokory, dają też przeświadczenie o tym, że jeśli sam nauczyciel nie będzie ciekawy, nic tych maluchów nie zainteresuje.  I tutaj kolejne wspaniałe odkrycie: Ciekawy jest jedynie autentyzm, bycie sobą. Żeby kogoś zaciekawić czymkolwiek, trzeba wnieść całego siebie, takiego jakim się jest. I każdy wychowawca musi być markowy, podróbki się nie sprawdzają. Myślę o geniuszu wychowawczym Jezusa. Jego autentyzmie i pewności Ojca. Nie możliwe jest chrześcijańskie wychowanie bez pewności Ojca. Zaufania, że to nie ja wyznaczam tu drogę.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.