Przejdź do głównej zawartości

Czas.

Czas…Dar dany nam darmo na ten okres ziemskiej pielgrzymki. Rzeczywistość dość trudna do uchwycenia i jakże bardzo dziwna. Towarzyszy nam od dzieciństwa, więc się nim nie dziwimy. Przeciwnie, perspektywa egzystowania poza nim nas jakoś niepokoi…jest nie do pojęcia. Jednak czas jest dla nas darem, sposobnością do sprawdzenia naszych życiowych priorytetów.Faktycznie. To co robię z czasem wiele mówi o mnie. Co robię kiedy mam „lukę” w programie, kiedy mam „wolne”, co wybieram?

Bardzo często wybieramy ucieczkę od rzeczywistości, jakbyśmy chcieli czas oszukać, zawiesić się w nieważkości. Czy to życie nas tak boli, czy my sami ?

Szczególnie współczesny człowiek boi się spotkania ze sobą. Po wtóre boi się autentycznego, głębokiego spotkania z drugim. Spotkania które ogałaca w nas naszą małość. Boimy się spotkań z ludźmi, których definiujemy jako „trudnych”. Wybieramy tanie tłumaczenia, typu „nie muszę spełniać twoich oczekiwań”. Ale…nie chodzi o to by spełniać czyjeś oczekiwania, chodzi o miłość miłosierną, taką, która przyjmuje drugiego ze wszystkim. Która potrafi zobaczyć coś więcej, poza własną niechęcią. Miłość która jest. Po prostu.

Nie stać mnie na nią. Jest dla mnie wciąż wielkim wyzwaniem, a uświadamiam to sobie szczególnie w relacji z „trudną” dla mnie siostrą. Uciekam zamiast być. Wybieram tanią psychologiczną wymówkę. Nie umiem wydać życia. Ciągle muszą błogosławić Pana za wezwania do większej miłości, do miłości ludzi dla mnie trudnych.

Czas. Dar.
Mogę go ofiarować, mogę go roztrwonić, zamknąć się w egoizmie własnej wygody. Lecz…To nie jest droga.

Pragnę. Od jakiegoś już czasu świadomie żyć pięknie…Wybierać a nie jedynie być pod wodzą mojego ego i jego potrzeb. Moje życie nie jest bezwartościowe, nie muszę tracić czasu na głupotę, na farsę, na karykaturę.

Więc…pragnę wpierw zadbać o mój świat wewnętrzny. O to, by otaczać się pięknymi sprawami. Nie dla życia w „złotym zamku” własnego ego, ale by użebrać od piękna dary dla napotkanych „trudnych”, „biednych”, „opuszczanych”. Czasem są tak blisko…po tym samym klasztornym dachem. Ja też bym pragnęła, żeby i ze mną ktoś się podzielił uzbieranym pięknem, przecież jestem dla wielu „trudną” siostrą. Oczekuje miłosierdzia a tak mało daję.

Czas. Dobrze, że jeszcze jest.

Komentarze

 1. Dziękuję Siostrze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka piękna Siostrzyczka. Szczęść Boże.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niech św.Józef opiekuje się...

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że wobec "trudnej" siostry lub "trudnego" brata można przyjąć dwie odmienne postawy; zachować chłodny dystans lub miłosiernie "dosolić". Każdy przypadek jest inny, dlatego potrzeba czasu na rozeznanie. Osobiście, często zdaje się na intuicję i rozeznaję po fakcie, nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…