Godność.

W kontekście dzisiejszej uroczystości Chrystusa Króla przychodzi mi do głowy cytat z dzieł św. Jana  od Krzyża „pod koniec życia będziemy sądzeni z miłości”. Wszystko inne przestanie się liczyć. Kiedy TEN KRÓL zasiądzie na swym tronie by sądzić. Logika tego świata ulegnie odwróceniu. Królować zaczną żebracy, a głodni opływać w dobra będą. Cisi będą zdobywcami a przedsiębiorczy krzykliwcy staną bez niczego. Owce i kozły…

I wtedy prawdziwie zaradni okażą się Ci co potrafili tracić dla innych. Którzy potrafili stanąć w obronie najmniejszych braci. Sukcesem okaże się służba, a wywyższający siebie samych poniosą porażkę. I choć nas to po ludzku bulwersuje, że litość dla najmniej szlachetnych okaże  się cenniejsza nad pokłony składane ważnym i cenionym, Ewangelia mówi wprost: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie" ( Mt 25, 34b-36)

Czy pragnę takiego Królestwa? To jakoś wbrew ludzkiej naturze, która pragnie splendoru zgoła innego aniżeli ten purpurowy płaszcz i korona z ciernia-na pośmiewisko upleciona. Nasza natura nie jest zdrowa. Właśnie dlatego nie umiemy zrozumieć logiki miłości, która służy i uniża siebie samą dla drugiego. Droga do Królestwa Jezusa wymaga wiec leczenia ran natury zadanej przez grzech, który zakaził nas pychą uniemożliwiającą służenie.

Leczenie natury to proces powrotu do tego kim jestem u postaw. Jestem obrazem Bożym. Bóg zostawił we mnie swoje podobieństwo. Dopóki nie zrozumiem, że to jest moja godność, nie pozwolę się uleczyć. A leczy nas z tej pychy istnienia Boża bezinteresowna i niezgłębiona Miłość. Miłość nie mająca względu na osoby. Potrzeba się na nią otworzyć. Opalać się w jej cieple. Obmywać w rzece jej Sakramentów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.