Przejdź do głównej zawartości

Nasze interesy a Jezusowy Krzyż..

Wiemy, że Pan przyjdzie znowu…Że czeka na nas uczta. Smakowanie Jego obecności. Jaką jednak strategię przyjąć, by nie przegapić momentu otwartych drzwi?

 Dzisiejsza Ewangelia zdaje się być podprowadzeniem pod tą strategię. Okazuje się, że nie wystarczy zacząć budować, by zbudować. Nie wystarczy walczyć, by zwyciężyć. Trzeba wpierw usiąść i pomyśleć. Zastanowić się nad zasobami jakie posiadam. Jest to pytanie o wewnętrzne bogactwo. O siłę ducha.

Bo tak się zastanawiam…Jak Jezus odwrócił się do tłumów które szły za Nim i powiedział „kto miłuje ojca lub matkę, brata lub pole bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien”, to po co to powiedział? Być może znając ludzkie serca wiedział, że tłumy ciągną za Nim dla zysku. Ludzie chcieli mieć znajomego Jezusa, bo wtedy łatwiej było o jakieś profity.  Może podobnie jak matka synów Zebedeusza, pragnęli w królestwie jakie miał zaprowadzić Jezus w ich mniemaniu na ziemi być ministrami, ważnymi osobistościami. Być może ludzie epoki Jezusa, przez chodzenie za Nim chcieli zapewnić sobie i swoim rodzinom byt…

A Jezus mówi o tym, że zaczęli budować ale nie wystarczy im sił na dokończenie…bo…jak  zobaczą zgorszenie krzyża porzucą cegły, i uciekną…A miało być tak pięknie. Mieliśmy mieć swoje królestwo i swojego króla i…nici.

Jezus nie podlega manipulacjom,  jest tak pięknie wolny. Zakochany w pełnieniu woli Ojca choć wie… że zwycięstwo Jego królestwa rozpocznie się na krzyżu.

Dlatego mówiąc o nienawiści własnych rodziców, nie ma na myśli braku miłości do nich. Ma na uwadze ludzkie intencje dla których przychodzą do Niego. Chce powiedzieć…Nie załatwiajcie na mnie ludzkich interesów. Nie jestem drogą do taniego sukcesu dla was i waszych rodzin.Jeśli idziesz za mną…weź też i mój Krzyż.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.