Samoakceptacja wiary.

Po cyklu rozważań gdzie moja myśl krążyła wokół uczty, stołu, przyjęcia i imprezy jaką Bóg przygotował dla nas w niebie, słowo rodzi we mnie refleksje odnoszące się do wiary. Jakoś mocno mnie to dotyka, że nie da się uwierzyć Bogu, bez wiary w piękno własnego człowieczeństwa. I bynajmniej, nie jest to płytki narcystyczny zachwyt nad samym sobą. Nie jest to też brak krytyki wobec siebie. Nie! Wiara w siebie oznacza pełną samoakceptację i UWAGA! Z Jezusowego punktu widzenia zdaje się, że samoakceptacja jest czymś zgoła innym niż popularne stwierdzenie „jakimś mnie stworzył takim mnie masz…”. Chrześcijańska wiara w piękno własnego człowieczeństwa polega na głębokim poznaniu własnej kondycji. Kryje się tu pewien paradoks…

Odkrycie Kruchości…
Okazuje się że rzeczywiście jesteśmy jak naczynia gliniane, łatwo nas skruszyć…Jesteśmy zranieni złośliwym „genem” grzechu, który nas osłabia i czyni nieustannie zależnymi od szpitala, którym jest Kościół ( tak po Franciszkowemu).

Ale….
To nic! I tak jesteśmy niesamowicie piękni. Nosimy ukryte w nas COŚ niezwykłego. Tym CZYMŚ jest obraz i podobieństwo do Boga. I właśnie w to mamy wierzyć. Takie myślenie zupełnie zmienia rozumienie popularnego zwrotu „uwierz w siebie”. Okazuje się, że najgłębiej jesteśmy podobni. Każdy z nas ma na imię PODOBNY. I cóż ….

Zdrowieć znaczy przywracać podobieństwo, upodabniać się.
Właśnie…Jezus to dla nas podpowiedź. Jest zupełnie podobny do Ojca. Patrząc na Niego, wiemy jaki obraz nosiliśmy przed wejściem na świat owego „genu” zła.

Jak się to ma do dziesięciu dzisiejszych trędowatych?
Tak, że oni ozdrowieli W DRODZE…To jest proces. Nie stało się to ad hoc-natychmiast…I w dodatku chodziło o wiarę. Bo choć dziesięciu prosiło o zdrowie, tylko jeden ozdrowiał nie tylko cieleśnie ale i duchowo. I Jezus powiedział do niego „Twoja wiara Cię uzdrowiła”( Łk 17, 19).
Proces zdrowienia polega tu na dwóch sprawach: pierwsza-być na drodze, którą wskazał Jezus(posłuszeństwo):druga-wierzyć we własne zdrowie, wierzyć we własne podobieństwo do Zdrowego. Bóg jest jedyny Zdrowym.

„Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy, usprawiedliwieni Jego łaską, stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego.”(Tt 3,9)

Komentarze

  1. Bardzo mi sie podoba to nowe moje imię 'podobny". Nigdy na to nie wpadłam. Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)