Przejdź do głównej zawartości

Być odpoczynkiem Boga.

Od dłuższego czasu myślę o tym, że Jezus miał swoją łódź. Taką, którą pływał po jeziorze Galilejskim. Jest ona skromną bohaterką wielu ewangelicznych sytuacji. I jakoś nigdy wcześniej nie zwracałam na nią uwagi. Ale od jakiegoś miesiąca ona ciągle powraca…

Nigdy wcześniej nie utożsamiałam się z przedmiotami jakimi posługuje się Pan. Ale ta łódź …Cóż, poczułam że jej zazdroszczę. Mogła być cała dla Jezusa i najwyraźniej czuł się w niej dobrze. Jest przecież w Ewangelii scena, w której Jezus zasypia w swojej łodzi…Ona była dla niego jakimś ulubionym miejscem, gdzie odnajdował wytchnienie.

W ostatnim czasie myślę o prostocie aktu kontemplacji. O tym, że mogę wejść w ten akt jedynie dzięki łasce i dzięki ogołoceniu. Dzięki dobrowolnemu ubóstwu od bodźców zewnętrznych.
Myślę, że on lubi znajdować mnie w beztrosce dziecka Bożego. W sytuacji gdy nie zajmuję się niczym poza Tym, dla którego żyję. Nie kalkuluję zysków, nie planuję przyszłości. Jestem.

Dlatego wzruszyła mnie ta łódka. I chciałabym być jak ona…Pozwalać Jezusowi by we mnie odpoczywał. Wsłuchiwać się w Jego spokojny oddech. Ufać, nawet wówczas, gdy członkowie załogi walczą z nawałnicą i burzą.

Chcę być łodzią Jezusa, którą będzie przypływał tam, gdzie sam zechce. To on steruje. To On głosi. Moja osoba jest tylko narzędziem. Więc…Kiedy zechce niech ze mnie naucza, kiedy chce niech wyjdzie na ląd by, rozmnażać chleby, uzdrawiać, wyrzucać demony.


Tylko…Niech zawsze wraca. Niech wraca do swojej małej łodzi, którą Jestem. I niech we mnie odpocznie.


 

Komentarze

 1. Siostro Hiacynto Kochana, piękna refleksja i głęboka modlitwa. Jesteś cudowną łódeczką.
  Niech w nas żyje i śpi Pan Jezus i niech zawsze będzie u Siebie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ to miłe...aż mi na serduchu tak jakoś ciepło się zrobiło:) Dziękuję.

   Usuń
 2. Nigdy nie myślałam o tym, że On miał łódź...
  Dziękuję za ten tekst :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie to ostatnio jakoś zadziwiło, że Jezus w Ewangelii często występuje w "towarzystwie" łodzi:)

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…