Użalanie a wolność.

Jezus posiada mentalność dawania, nie zaś brania. Oddaje wszystko, nie broni swego. Jest w tym tak bardzo nieżyciowy. Niepokoi moje chciwe serce. Jezus jest człowiekiem wolnym. Jego szczęście polega na tym, że żyje w postawie daru z siebie.

Ja jestem zarażona wirusem zabezpieczania własnego życia, walki o swoje. Dałam sobie wmówić, że więcej mi brakuje aniżeli mam. Dałam się wpuścić w tę samą pułapkę co Ewa i Adam. Mając wszystko skupiam się na tym, czego mi jeszcze brakuje.

To prawda, nasze życie to nieraz historia naznaczona wieloma brakami, stratą, bólem. Problem w tym, że często wierzymy, że nasze życie to tylko strata, ból, brak. To kłamstwo i echo szeptu spod rajskiego drzewa. My się na to dajemy nabrać i postrzegamy życie w perspektywie straty. To błąd!

Matka Paula Zofia Tajber, Założycielka mojego Zgromadzenia pisała, że należy Bogu wiele dziękować. Miała świadomość, że kto żyje w ciemności wkrótce zapomni o istnieniu światła. Czasem jednak wystarczy tylko otworzyć okno i popatrzeć. Wystarczy się zatrzymać.

Nie jesteśmy wcale w tak  bardzo żałosnej sytuacji jak się nam zdaje. Jeśli dotyka nas strata, ból, cierpienie, jest tego przyczyna. Odczuwamy stratę i cierpienie, bo jesteśmy powołani do wolności. Ból wywołany złym słowem ukazuje nam nasze pęknięcie w tej wolności, nasze powątpiewanie czy aby na pewno jestem wartościowy?

Wolność rodzi się na nowo w spotkaniu ze stratą, z bólem…Cieszę się pierwszym wiosennym kwiatem, bo straciłam z oczu widok kwiatów na całą zimę. Strata uświadamia mi pewną wartość.

Nie jesteśmy jednak powołani do bycia pochylonymi nad stratami. Bóg chce byśmy byli radośni. Byśmy przestali żywić żale i pretensje do życia. Byśmy umieli dawać.

Nie jest łatwo uśmiechać się do sytuacji w której masz poświęcić coś, co jest dla Ciebie ważne. Jednak, przyjdzie w Twoim życiu taki moment, gdy będziesz musiał oddać to, co masz najcenniejszego – własne życie. Jeśli nauczysz się oddawać, będziesz umiał uśmiechnąć się do śmierci.

Nie zatrzymujmy się na pretensjach do życia. Zaprośmy życie do nas. Żyjmy w postawie daru.

Matka Zofia Paula Tajber napisała:

„Dlaczego dusza ludzka musi się uczyć uwalniać od wszelkiego wpływu: od wpływu otoczenia, warunków, od wszelkich wypadków i różnych chwil życia, które nadarzają się, by zmienić ludzki los?…

Oto, dlatego, by nic ją od Boga żyjącego w niej odciągnąć ani na chwilę nie mogło a ona coraz bardziej wżywała się w Niego, który dla niej jest wszystkim, czym tylko Bóg może dla stworzenia być.”


Komentarze

 1. Oj, ten wirus zabezbieczania swego życia jest jak koń trojański... Mnie też dopadł.
  Ale na szczęście jest jeden Lekarz i Jego lekarstwo, które ma nad nim moc.
  Pozdrawiam. Dziękuję, że piszesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mi miło takiego gościa na blogu widzieć:) Siostro ... Ty u siebie pięknie piszesz, o tym Lekarzu i o tym jak nas leczy. Pokazujesz jak dotyka chore miejsca. To ważne. Cieszę się tym odnalezieniem siebie w "sieci" jak dwie ryby ;) Idziemy w tym samym kierunku :)

   Usuń
 2. Tak, dawaj nawet jeśli wydaje Ci się że nie masz, a z każdym krokiem w tę stronę zacznie Ci przybywać, stanie się cud rozmnożenia naszego chlebka, rybki lub jak kto woli dwóch wdowich groszy... Dziękuję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Ale najwięcej trudu przynosi dawanie niematerialnych darów, lub wyrzekanie się przywiązań które są nie warte człowieka. Kiedy jest mi coś zabrane dostrzegam jak ważne dla mnie było i pytam, czy na prawdę w oczach Bożych ma to taką wartość.

   Usuń
 3. Potwierdzam w pełni powyższe słowa Siostry, a w odpowiedzi pozwolę sobie zacytować św. Teresę od Dzieciątka Jezus: "Męczeństwo serca jest nie mniej płodne i owocne od przelania krwi."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym męczeństwie serca ból jest bólem duszy, psychiki, ducha. Taki ból jest uciążliwy, rodzi się jednak gdzieś głęboko w sercu radość z wolności która rodzi się z tego bólu :)

   Usuń
 4. Tak "męczeństwo serca" jest bolesną drogą pojednania, pójściem za Chrystusem ku przebaczeniu swoim nieprzyjaciołom, którzy najpierw zamieszkują nasze wnętrze, a później pojawiają się w relacjach które nawiązujemy. Tylko wtedy relacja będzie zdrowa gdy oboje będą się kochać, ze względu na Boga, który stworzył Człowieka - Adama i Ewę jako wolnych, dobrych i umiłowanych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda ...nieprzyjaciele najpierw mieszkają we mnie, nie pojednana z sobą przerzucam wewnętrzny konflikt na otaczający mnie świat.

   Usuń
 5. Kiedy czytałam to, co Siostra napisała o oddaniu najcenniejszego, to od razu naszły mnie dwie takie myśli. Po pierwsze, że dla mnie jako matki nie moje życie jest najcenniejsze, tylko moich dzieci. Tu pytanie,czy tak być powinno? Nie wiem. I druga myśl - wspomnienie. Kiedy moja córka przygotowywała się do sakramentu Eucharystii, bardzo polubiła wszelkie nabożeństwa, w których brała udział, gdzieś tam pojawiały się pytania o życie zakonne. Wtedy pomyślałam: a co będzie, jeżeli ona kiedyś wybierze taką drogę? Zrodził się we mnie bunt tak silny, że musiałam to z siebie "wyrzucić" na spowiedzi". Zdałam sobie jednak z czasem sprawę, że przecież nie wychowuję jej dla siebie. Komuś jest przeznaczona, a ja mogę tylko starać się ją prowadzić na początku drogi. Potem wybierze sama. Cokolwiek zrobi ja będę odczuwać stratę, ważne, żeby ona widziała moją radość, nawet jeśli będzie ona przez łzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to jest wielkość macierzyństwa, że dojrzewa ono do oddanie komuś innemu "ciała z własnego ciała". Dziękuję za świadectwo.

   Usuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)