Obecność ukryta.

Gdzieś bardzo głęboko w nas jest ukryte źródło życia. Tętni ono, ale bywa przysypane, domaga się odkrycia.

Dziś u mnie jeden z tych dni zamętu. Dokładnie…Powrót z Jerozolimy (okresu świąt) do Galilei codzienności. Jeszcze nie tak dawno pisałam, że Jezus czeka na nas w Galilei.
Dziś moja Galilea zanurzona jest w chaosie moich emocji, wydarzeń, i tego co ludzkie.

A jednak Jezus jest w mojej rozemocjonowanej i nerwowej dziś Galilei. Ale…czy ja Go dostrzegam?
Mieszkam z Nim pod jednym dachem. Po obowiązkach katechetycznych mam w zwyczaju chodzić do Niego na pogawędkę i przyjacielski odpoczynek.

Tak Mu dziś współczułam. On cały nastawiony na mnie, a ja-cała w zamęcie różnych spraw. Jak to dobrze mieć tak bezwarunkowo kochającego przyjaciela.
Próbując wyciszyć serce, nawet nie dało rady powtarzać „Jezus” w rytm oddechu…
Było jednak takie głębokie poczucie obecności. ZUPEŁNIE ROZBRAJAJĄCE.
Świadomość tego jak On kocha, że mimo mojego rozproszenia  jest w TYM.
Jest wewnątrz mojego chaosu: POCZUCIE BLISKOŚCI…
Przyjaciel, który z ukrycia towarzyszy Nam w zamęcie.
Jego życie w nas ukryte- OBECNE!

Tajemnica EMAUS. 

Komentarze

 1. tak, dobrze miec takiego przyjaciela. Ludzie okazuja sie zwidniczy i nie zrozumieja nas tak jak nas zrozumie Pan.

  OdpowiedzUsuń
 2. czasem zastanawiam sie nad prawdziwoscia przyjaxni ludzkich. Obserwuje, że po jakims czasie wszystko powszednieje, z czasem stajemy sie sobie obcy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjaźnie trzeba pielęgnować. Właśnie jak zaczynają "powszednieć" uchwycić to i wejść głębiej, ponad emocje. Ale to musi być z obu stron. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. "Powrót z Jerozolimy" - przez ułamek sekundy pomyślałem, że Siostra naprawdę wraca z Jerozolimy i dlatego było Jej przez ten czas jakby mniej... Teraz, już wiem dlaczego... Dziękuję za serce, "zupełnie rozbrajające":):):)
  "I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." (Ez 36, 26)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Właśnie...przyjaźń to droga od serca z kamienia do serca z ciała. Przyjaźń z Jezusem uczy tego w sposób wyjątkowy :)

   Usuń
  2. "Przyjaciel, który z ukrycia towarzyszy Nam w zamęcie.
   Jego życie w nas ukryte- OBECNE!
   Tajemnica EMAUS"....bardzo dziś tego potrzebuje S. Hiacynto! :) Dziękuję. Jezus, Przyjaciel towarzyszący nieustannie przy nas niezależnie od tego co w nas nieraz chaotyczne czy niewłaściwe...

   Usuń
  3. ...wiesz, zajrzyj na moj blog po angielsku. Widze, ze masz jakies linki po angielsku na swoim blogu. Moze znajdziesz tam cos dla siebie ;) Moje imie w USA to Sr. Clare, tu w PL tylko s. Beata :) Link: http://gaze-on-jesus.tumblr.com/

   Usuń
  4. "Pycha czyha w naszych sercach niczym straszliwy drapieżnik, aby skoczyć w najmniej oczekiwanym momencie i potężnymi łapami zadać cios sumieniu…" św. Hieronim

   Usuń
  5. Siostro Beato...dzięki, może podszlifuję angielski:)

   Usuń
 4. przyjaciele przychodzą i odchodzą. I taka chyba jest kolej rzeczy. Poprostu trzeba to przyjąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolić odejść, to dojrzałość, znaczy nie zatrzymywać na sobie...Jednak nie opuszczać przyjaciela duchowo, pozostać przyjacielem nawet gdy drugi postanowił odejść. Mieć otwarte serce, nie dać się zamknąć zranieniu. Tak czynił Jezus, w końcu większość apostołów od Niego na jakiś czas odeszła. On jednak przyszedł i powiedział "Pokój Wam".

   Usuń
 5. niestety zdarza sie ze nawet najwieksze przyjaźnie sie konczą. Kazdy idzie w swoja stronę. Bo zycie ma swoje etapy i przyjaźń też je ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak ma być...Może niektóre przyjaźnie są na jakiś "etap"...Z doświadczenia jednak widzę, że prawdziwe przyjaźnie są...po prostu są, to prawda, zmienia się intensywność ale przyjaźń zostaje, często wcale nie słabsza, że mniej intensywna.

   Usuń
 6. czym sie mierzy słabość albo intensywność? jesli są, to na jakiej podstawie? czy nie na tym że coś jest wciąż świeze, intensywne, albo poprostu wygasa bo sie tylko tliło, bo zabrakło... no właśnie zabrakło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba rozgraniczyć dwie sprawy: Pierwsza to uczucia, druga to miłość, przyjaźń. Uczucia mijaj...to prawo psychiki, ale człowiek potrafi kochać miłością, która jest decyzją woli. Kocham bo tak zdecydowałam, mimo różnych emocji. Są w ludzkich relacjach momenty pustki i jałowości, braku emocji które uskrzydlają. Czasem kochamy kogoś a jednocześnie czujemy do niego złość. Miłość to decyzja, że w imię miłości nie będę ulegać złości, ona mną nie będzie rządziła. Kocham ponad emocjami.

   Usuń
 7. że w imie miłosci nie będę ulegał złości, to takie pobozne zyczenie Siostro, z zyciem nie ma ono nic wspólnego

  OdpowiedzUsuń
 8. "Gniewajcie się ale nie grzeszcie..." Ef 4,26 Jesteśmy pełni emocji i dobrze, ale kochać się da w pełni, nawet w tej pełni, albo właśnie w tej pełni. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siostro :) Dzięki za ten cytat.. a ja dodam: "Niech nie zachodzi słońce nad gniewem naszym" AMEN.

   Usuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)