Przejdź do głównej zawartości

Obecność ukryta.

Gdzieś bardzo głęboko w nas jest ukryte źródło życia. Tętni ono, ale bywa przysypane, domaga się odkrycia.

Dziś u mnie jeden z tych dni zamętu. Dokładnie…Powrót z Jerozolimy (okresu świąt) do Galilei codzienności. Jeszcze nie tak dawno pisałam, że Jezus czeka na nas w Galilei.
Dziś moja Galilea zanurzona jest w chaosie moich emocji, wydarzeń, i tego co ludzkie.

A jednak Jezus jest w mojej rozemocjonowanej i nerwowej dziś Galilei. Ale…czy ja Go dostrzegam?
Mieszkam z Nim pod jednym dachem. Po obowiązkach katechetycznych mam w zwyczaju chodzić do Niego na pogawędkę i przyjacielski odpoczynek.

Tak Mu dziś współczułam. On cały nastawiony na mnie, a ja-cała w zamęcie różnych spraw. Jak to dobrze mieć tak bezwarunkowo kochającego przyjaciela.
Próbując wyciszyć serce, nawet nie dało rady powtarzać „Jezus” w rytm oddechu…
Było jednak takie głębokie poczucie obecności. ZUPEŁNIE ROZBRAJAJĄCE.
Świadomość tego jak On kocha, że mimo mojego rozproszenia  jest w TYM.
Jest wewnątrz mojego chaosu: POCZUCIE BLISKOŚCI…
Przyjaciel, który z ukrycia towarzyszy Nam w zamęcie.
Jego życie w nas ukryte- OBECNE!

Tajemnica EMAUS. 

Komentarze

 1. tak, dobrze miec takiego przyjaciela. Ludzie okazuja sie zwidniczy i nie zrozumieja nas tak jak nas zrozumie Pan.

  OdpowiedzUsuń
 2. czasem zastanawiam sie nad prawdziwoscia przyjaxni ludzkich. Obserwuje, że po jakims czasie wszystko powszednieje, z czasem stajemy sie sobie obcy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjaźnie trzeba pielęgnować. Właśnie jak zaczynają "powszednieć" uchwycić to i wejść głębiej, ponad emocje. Ale to musi być z obu stron. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. "Powrót z Jerozolimy" - przez ułamek sekundy pomyślałem, że Siostra naprawdę wraca z Jerozolimy i dlatego było Jej przez ten czas jakby mniej... Teraz, już wiem dlaczego... Dziękuję za serce, "zupełnie rozbrajające":):):)
  "I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." (Ez 36, 26)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Właśnie...przyjaźń to droga od serca z kamienia do serca z ciała. Przyjaźń z Jezusem uczy tego w sposób wyjątkowy :)

   Usuń
  2. "Przyjaciel, który z ukrycia towarzyszy Nam w zamęcie.
   Jego życie w nas ukryte- OBECNE!
   Tajemnica EMAUS"....bardzo dziś tego potrzebuje S. Hiacynto! :) Dziękuję. Jezus, Przyjaciel towarzyszący nieustannie przy nas niezależnie od tego co w nas nieraz chaotyczne czy niewłaściwe...

   Usuń
  3. ...wiesz, zajrzyj na moj blog po angielsku. Widze, ze masz jakies linki po angielsku na swoim blogu. Moze znajdziesz tam cos dla siebie ;) Moje imie w USA to Sr. Clare, tu w PL tylko s. Beata :) Link: http://gaze-on-jesus.tumblr.com/

   Usuń
  4. "Pycha czyha w naszych sercach niczym straszliwy drapieżnik, aby skoczyć w najmniej oczekiwanym momencie i potężnymi łapami zadać cios sumieniu…" św. Hieronim

   Usuń
  5. Siostro Beato...dzięki, może podszlifuję angielski:)

   Usuń
 4. przyjaciele przychodzą i odchodzą. I taka chyba jest kolej rzeczy. Poprostu trzeba to przyjąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolić odejść, to dojrzałość, znaczy nie zatrzymywać na sobie...Jednak nie opuszczać przyjaciela duchowo, pozostać przyjacielem nawet gdy drugi postanowił odejść. Mieć otwarte serce, nie dać się zamknąć zranieniu. Tak czynił Jezus, w końcu większość apostołów od Niego na jakiś czas odeszła. On jednak przyszedł i powiedział "Pokój Wam".

   Usuń
 5. niestety zdarza sie ze nawet najwieksze przyjaźnie sie konczą. Kazdy idzie w swoja stronę. Bo zycie ma swoje etapy i przyjaźń też je ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak ma być...Może niektóre przyjaźnie są na jakiś "etap"...Z doświadczenia jednak widzę, że prawdziwe przyjaźnie są...po prostu są, to prawda, zmienia się intensywność ale przyjaźń zostaje, często wcale nie słabsza, że mniej intensywna.

   Usuń
 6. czym sie mierzy słabość albo intensywność? jesli są, to na jakiej podstawie? czy nie na tym że coś jest wciąż świeze, intensywne, albo poprostu wygasa bo sie tylko tliło, bo zabrakło... no właśnie zabrakło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba rozgraniczyć dwie sprawy: Pierwsza to uczucia, druga to miłość, przyjaźń. Uczucia mijaj...to prawo psychiki, ale człowiek potrafi kochać miłością, która jest decyzją woli. Kocham bo tak zdecydowałam, mimo różnych emocji. Są w ludzkich relacjach momenty pustki i jałowości, braku emocji które uskrzydlają. Czasem kochamy kogoś a jednocześnie czujemy do niego złość. Miłość to decyzja, że w imię miłości nie będę ulegać złości, ona mną nie będzie rządziła. Kocham ponad emocjami.

   Usuń
 7. że w imie miłosci nie będę ulegał złości, to takie pobozne zyczenie Siostro, z zyciem nie ma ono nic wspólnego

  OdpowiedzUsuń
 8. "Gniewajcie się ale nie grzeszcie..." Ef 4,26 Jesteśmy pełni emocji i dobrze, ale kochać się da w pełni, nawet w tej pełni, albo właśnie w tej pełni. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siostro :) Dzięki za ten cytat.. a ja dodam: "Niech nie zachodzi słońce nad gniewem naszym" AMEN.

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…