Przejdź do głównej zawartości

Dziecko z Duchem.

Przyznam, że dzieci mnie zaskakują.
Taka sytuacja: Dziś, klasa II SP, dzieci jeszcze małe…ktoś powiedziałby – głupie. A tu takie zaskoczenie.

Rozmawiamy o Mojżeszu, o pomazaniu drzwi Krwią Baranka o Morzu Czerwonym i szukamy paraboli, że to zapowiada Mesjasza. Mówię malcom: „No widzicie? Baranek znów zapowiada nam Kogo?....a Morze Czerwone co zapowiada?”.  Nie powiem, że nie kumają – kumają na dość zadowalającym mnie poziomie.

Wtem, z ostatniej ławki słyszę klasowego „partyzanta”, który jak zwykle kwestionującym tonem pyta: „A krzew gorejący?, dlaczego tak się Bóg ukazał”. Ogarnęło mnie-przyznam zaćmienie. I tu zdarzyło się coś niezwykle pięknego. Dziewczynka z drugiego rzędu oczywistym dla niej tonem mówi do kolegi „partyzanta”-„No przecież to zapowiedź Jezusa Chrystusa, który choć umarł nie przemija!”….ZAMUROWAŁO MNIE! I udając, że to oczywista dla mnie odpowiedź ze zdumieniem spojrzałam, na moją małą uczennicę.

Hmmm….no właśnie!
Duch Święty posługuje się tymi, którzy są jak dzieci! Mówi, przez dziecko-objaśnia Pismo! Szok!
Ewangelia dzisiejsza zrealizowała się w życiu! Pierwsi stali się ostatnimi. Bo przecież to ja pierwsza nauczałam, a zostałam pouczona przez pełne Ducha dziecko!

Piękne doświadczenie dzisiejszego dnia!

"Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. " (Rz 8,14-17)


Komentarze

  1. Myślę, że podczas lekcji dokonało się samoistnie coś, o czym zapewne myślał papież Franciszek, mówiąc o "decentralizacji charyzmatów", czyli o "Duchu, który wieje kędy chce" i posługuje się wszystkimi członkami wspólnoty, którą akurat uda nam się stworzyć w imię Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana...

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba Bogu dziękować za tę rodzinę, w której o Nim się rozmawia, czyta - i jest On bliski na codzień. Bo takie powiewy Ducha nie dzieją się w próżni, ale są owocem współpracy z Nim, otwartości, bliskości z Bogiem właśnie. Dzieciaki są super jeśli chodzi o odkrywanie różnych oczywistości w Słowie Bożym na które my - dorośli - stajemy się z wiekiem niewrażliwi. Mają świeżość. A my, cóż... Wpadamy w rutynę, wyłączamy wrażliwość, bo my "już wiemy", a dziecko robi odkrycia na bieżąco zgodnie z myślą, iż Bóg mówi do mnie DZIŚ; to Słowo, które wczoraj znaczyło jedno, dziś może mieć zupełnie nowe znaczenie dla dziecka Boga. Bo zmieniła się wiedza o świecie, doświadczenie miłości - my dorośli lubimy constansy, dzieci lubią ruch - a Duch to ruch :) Alem się rozpędziła :))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…