Przejdź do głównej zawartości

Szkoła św. Jana.

Siadam dziś do lektury, a tu w „Drodze na Górę Karmel” św. Jana od Krzyża słowa, które mnie orzeźwiły, czytam :” Im więcej więc dusza wchodzi w ciemność i odrywa się od wszystkich rzeczy zewnętrznych, tym głębiej wypełnia ją wiara, a co za tym idzie miłość i nadzieja” (DGK II, 24,8)
Jejku…myślę sobie „ale to nie dzisiejsze”.

To jest totalnie nie dzisiejsze! Totalnie wbrew temu co mówi nam współczesny sposób myślenia.
Żyjemy przecież w kapitalizmie, w świecie gdzie liczy się kapitał, liczy się posiadanie. Jesteś wiec „Kimś” w tym świecie na tyle na ile coś posiadasz.

W przerażający sposób taka mentalność wdarła się do serc chrześcijan, zabierając wolność dzieci Bożych, które nie osadzają poczucia wartości na tym że mają lecz że są.

W kontekście tego wszystkiego słowa Jana od Krzyża stają się niezwykle istotne. Trzeba nam wracać do tej mądrości, która polegała na ascezie. Człowiek potrzebuje się ogołocić z tego co stanowi jego zabezpieczanie by ujrzeć siebie nagim lecz wartościowym samym w sobie.

Wejście w ciemność, o której pisał Jan to droga zakwestionowania własnego kapitału, tak zewnętrznego ( majątek) jak wewnętrznego ( talenty, zdolności, kontakty interpersonalne).
Wchodząc w tę ciemność idzie się do serca własnej głębi, do istoty bycia człowiekiem, gdzie odkrywasz prostą prawdę. Prawda ta jest taka, że nie to ile masz ale to czego nie masz określa to kim jesteś. Przecież to właśnie ubóstwo wyzwala prawdziwe oblicze człowieka.

Ciemność  w której nie opierasz się na kontaktach, na forsie, na własnym sprycie. Bóg może Cię wprowadzić w tą ciemność byś zobaczył że wartość nie polega na zewnętrznych gwarancjach. Droga przez nic, pokaże Ci że wiara jest siłą.

Cóż… W dobie  ludzi, którzy wiecznie kombinują jak to zrobić by najtańszym kosztem zapewnić sobie wygodne życie nie łatwo iść pod prąd. Nie łatwo wybrać życie ofiarowane, dane i ogołocone.
To duchowy hardcore.  Nic jednak nie zastąpi wycieczki w góry, gdzie musisz spotkać się z mizerią własnej kondycji by w pokorze ujrzeć widok ze szczytu. Siedząc przed laptopem, nawet gdybyś przeglądał zdjęcia z najwspanialszych górskich szczytów, nie doświadczysz tego wspaniałego uczucia, co ten, który wszedł tam o własnych siłach.

Można więc żyć w takiej duchowej iluzji i przeglądając zdjęcia wmawiać sobie że się tam było. To wygodne. Spróbujmy jednak zobaczyć jak chore jest nasze współczesne wygodnickie myślenie.
Zaryzykujmy wejście w ciemność wiary i idźmy naprawdę, nie wirtualnie a Pan będzie z nami i pokaże nam widoki z górskiego szczytu.


Komentarze

 1. Nie czytałem św. Jana od Krzyża, ale bliski mi jest szczególnie jeden filozof starożytny, niejaki Heraklit z z Efezu. A oto dwa jego cytaty w kontekście wspinania się i rzeczonej ROZKMINY:
  "Dro­ga w górę jest drogą w dół"
  "Na­tura rzeczy lu­bi się ukrywać"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tertulian później zaś powiedział: "Dusza ludzka jest z natury chrześcijańska", ale do czego zmierzam? Otóż, chcę dowieść, że Heraklit był z ducha chrześcijaninem na długo zanim chrześcijaństwo zaistniało. Potwierdzało by to tezę, że Syn Boży mieszkał odwiecznie w łonie Ojca Niebieskiego. I na koniec dodam kilka określeń odnoszących się do mojego lansowanego Heraklita, który był nazywany "Ciemnym, Płaczącym Filozofem". "Ciemnym", oczywiście w sensie zgłębiania odwiecznych tajemnic człowieczego bytu :)

   Usuń
 2. uczepie sie slowa ,, zakwestionować". Siostro, zdolności i talenty sa darem od Boga, czy można je zakwestionować? czy nie jest to biblijnym,,zakopywaniem"? czy ubostwo to ,,kwestionowanie"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słowo "zakwestionować" pochodzi od "zadać pytanie". Jestem całym sercem za postawą służenia talentami, dostrzegam jednak, ze dziś zaczęła obowiązywać pewnego rodzaju kultura lansu talentów. Ta kulktura nie sprzyja służbie lecz jest bardzo nastawiona na ego. Kwestonowałabym to podejście. Jezus mówi że talenty mamy rozwijać dla służby nie dla siebie samych :) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…