Przejdź do głównej zawartości

Zaciśnięta pięść.

Takie dziś aktualne są dla mnie Boże Słowa, które czytam. O oku za oko, i zębie, który chcę wybić memu bratu w zamian za to, że on wybił mój. Przenośnia doskonała jak dla mnie.
Wciąż przecież widzę, że tak bardzo kurczowo, w pięściach trzymam własne życie. Zupełnie jakbym wierzyła w to, że należy do mnie, że się mi należy…Cokolwiek.
A przecież, wszystko co mam jest mi „podarowane”-celowo w cudzysłowie, bo mają zwyczaj mówić tak pewne dobre dusze.

Gdybym wierzyła w  „podarowane”- czy zachowywałabym tak wiele dla siebie? Tylko i wyłącznie dla siebie?
Staję się tym samym tak często powodem do „wyszydzenia posługi” – której przecież nie pełnię z obowiązku, lecz z łaski Bożej. Bo św. Paweł ma rację, że: „okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków, w chłostach , więzieniach, podczas rozruchów, w trudach, nocnych czuwaniach i w postach, przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez /objawy/ Ducha Świętego i miłość nieobłudną, przez głoszenie prawdy i moc Bożą, przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny, wśród czci i pohańbienia, przez dobrą sławę i zniesławienie. Uchodzący za oszustów, a przecież prawdomówni, niby nieznani, a przecież dobrze znani, niby umierający, a oto żyjemy, jakby karceni, lecz nie uśmiercani, jakby smutni, lecz zawsze radośni, jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko.” ( 2 Kor 6, 4-10).

Ja zaś trzymam swoje „ego” mocno zaciśnięte w dłoniach, i tak trudno mi je wypuścić. Kalkuluję po ludzku i patrzę bardziej na domniemaną przeze mnie niegodziwość bliźniego niż na sposobność do oddania życia. Moja mentalność jest czysto światowa, bo chrześcijanie to Ci co umierają dla bliźniego, szczególnie wówczas, gdy jest niegodziwcem.

Trafnie więc ujął to św. Ireneusz który powiedział: „Chrystus wzywa Cię, abyś był pożyteczny Twemu bliźniemu, nie biorąc pod uwagę jego niegodziwości, lecz dopełniając miary Twej dobroci”.


Komentarze

  1. Intryguje mnie to "podczas rozruchów", ciekawe co Autor miał na myśli?

    OdpowiedzUsuń
  2. czytając nasunęło mi sie stwierdzenie że, o miłości w sonetach wielu pisało, wielu o niej śpiewało, wielu ją chciało wymalować ale tylko Jeden w jej imię umarł. Chyba prawda tej miłości ofiarnej, może jedynie stać sie źródłem otwierania ,, zaciśniętej dłoni''.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaciśnięte piąstki, ani kamienne serduszka, nie są w stanie zrazić duszy... Pozdrawiam Siostry ZDCh :) b.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…