Czy Matka Tajber maczała palce w nowej encyklice???

Zostaliśmy poczęci w sercu Boga i dlatego <<każdy z nas jest owocem myśli Bożej. Każdy z nas jest chciany, każdy jest kochany, każdy jest niezbędny>> [1]Cytuje Benedykta XVI Franciszek w swej najnowszej encyklice Laudato si. Choć wokół samej encykliki toczy się polityczno-ideologiczna walka, dla mnie jest bardzo potrzebna. Myślę też, że stanowi  jakiś wstęp do większego dzieła, co ostatnio jest zwyczajem papieży – chociażby trylogia Benedykta o trzech cnotach kardynalnych zakończona we współpracy z Franciszkiem. Czy moje intuicje się sprawdzą zobaczymy. Kwestia „ekologiczna”-to w moim odczuciu lekka propaganda medialna. Papież pisze po prostu zaczynając od stworzenia –zachowuje jakiś logiczny porządek. Zajął się więc na początku ontologią – bytowością świata. Ukazał jego godność by (jak śmiem przypuszczać) doprowadzić do tematu człowieka i Zbawienia. Naklejka „encykliki ekologicznej”-jest dużym uproszczeniem poruszanego, przez papieża tematu.

Celowo wyłoniłam dziś ten inauguracyjny cytat. Słowa o źródle godności człowieka. Ta godność przeplata się w całym tekście Papieża.  I dla mnie-siostry zakonu założonego, przez Paulę Tajber jest to niezwykle istotne. Papież mógłby śmiało pogawędzić z moją Założycielką (gdyby ta dożyła tych czasów). Obu papieży by tu znalazło z nią „wspólną falę”. Paula Tajber mocno akcentowała wartość myśli. Była przekonana, że Boska myśl nieustannie pragnie udzielać się nam –ludziom.  I z pewnością obiema rękoma podpisała by się pod stwierdzeniem Benedykta o byciu owocem Boskiej myśli.
Franciszek ponadto pisze w Laudato si, że potrzebne jest „ponowne przypomnienie postaci Ojca Stworzyciela i jedynego Pana świata, bo inaczej człowiek będzie chciał nieustannie na nowo narzucać rzeczywistości swoje prawa i własne interesy[2]. A Matka Tajber w swych pismach nawołuje o nowe święto w Kościele. Święto poświęcone czci Boga Ojca. Czyli…Tajber, która doszła do prawdy o istnieniu Boga z dowodu ( po Tomaszowsku) piękna stworzeń wysunęla około 50 lat temu postulaty o których czytam w encyklice obecnego Papieża. To cieszy! Po pierwsze dlatego, że po raz kolejny Paula Tajber okazuje się mieć intuicję prorocką, po drugie ( to radość moja osobista) że święto Boga Ojca zaczyna mieć szanse stać się faktem.

A wniosek z tego wypływa taki, ze Duch Święty jest nieustępliwy ale  i cierpliwy, podaje ludziom światło prawdy etapami i czeka…

Od siebie prywatnie dodam, że poruszyły mnie słowa Franciszka o Ojcostwie Boga. Myślałam przecież dziś rano nad dzisiejszą Ewangelią, a tam jest o Jezusie, który uzdrawia paralityka i niektórzy faryzeusze są „zgorszeni” i mówią że to sprawka demona. Kurcze…No ! Stwierdziłam, że ja to czasem chcę być taką świętą „na siłę”. I to bolesne, bo jak popatrzę na intencje moich różnych „dzieł” i planów czego bym jeszcze nie chciała dokonać to wychodzi suma nieciekawa. Wychodzi, że droga, którą wybieram wcale nie jest drogą Jezusową. Bo On, jak czynił dzieła Ojca, zazwyczaj budził jakiś ferment – jak chociażby w dzisiejszej Ewangelii,  w której faryzeusze kręcą na Niego nosem…Czyli, co mnie zasadniczo odróżnia od Jezusa? To, że on pełnił wolę Ojca i za to spotykało go cierpienie. Ja zaś często idę drogą tych o których Franciszek napisał, że „ nieustannie narzucają rzeczywistości swoje prawa i interesy”. A w Laudato si czytam, że „Wystarczy dobry człowiek, by pojawiła się nadzieja”[3]. Czyż  zatem nie warto wybrać dobroć? Nawet za cenę osądów?[1] Laudato si 16.
[2] Tamże 75.
[3] Tamże 71.

Komentarze

 1. Dawno Siostry nie było, pewnie nad tym jeziorkiem - na zdjęciu widocznym - się pluskała...?
  Ach, to piękno stworzenia, wszyscy dochodzimy do prawdy, wychodząc od zachwycenia... a więc, jest NADZIEJA :):):) b.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałem dodać odnośnie "Boskiej myśli", otóż wczoraj przyszedł mi do głowy tytuł czytanej przed laty książki: MYŚLĄCE SERCE i tak sobie myślę, czy nie jest to, aby samo sedno...

   Usuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)