Przejdź do głównej zawartości

Kryzys wiary.

Wiara…Czyż to nie brzmi tajemniczo? Przyznam się wam, że do dziś odpowiedź na pytanie, czym jest wiara stanowi dla mnie nie lada problem. Postęp jest taki, że dawniej myślałam, że skoro nie bardzo potrafię określić czym jest dla mnie wiara, to znaczy, że coś ze mną nie do końca dobrze. Teraz stwierdzam, że wiara ma to do siebie, że nie można zbyt wiele o niej powiedzieć bo jest ciemna. Tak, ciemna jak noc.

Wielu mistyków używa obrazu nocy by przybliżyć rzeczywistość wiary. Jest ona nie do końca możliwa do opisania. Z Pisma Świętego wiemy jednak, że „rodzi się ze słyszenia”( Rz 10, 17).
Skoro tak, to wiara karmi się tym, co poznał rozum. Dlatego chociażby wspominany dziś św. Benedykt dobrze wiedział jak istotną rolę w życiu mnicha stanowi studium – karmienie umysłu (słuchanie). Benedykt karmiąc umysły ludzi dał podwaliny pod chrześcijańską kulturę Europy.

Ale nasza wiara, która zrodziła się z tego co poznaliśmy, usłyszeliśmy od innych, lub przeczytaliśmy (też od innych) przeżywa taki etap który nazywamy kryzysem. To świetny etap i każdemu polecam! Choć doświadczenie tego etapu jest niezwykle bolesne. Kryzys wiary to taki moment, kiedy nagle zostają zakwestionowane motywy wiary. Motywy  te bywają wielorakie, często jest to autorytet ludzi którzy nam wiarę przekazali, przydatność wiary w życiu osobistym, czy przeczucie wiary (emocje).

Kryzys nam te motywy oczyszcza, to znaczy sprawia, że przestajemy opierać się na nabytym obrazie (autorytet), widzimy że osobiste korzyści płynące z wiary się kończą a i uczucia bledną.  Czas przejść na chodzenie o własnych siłach-taka duchowa inicjacja. Bóg zabiera Cię w nocy na pustynię i wydaje Ci się, że Cię zostawia. Czujesz się wykiwany. Zabezpieczenia się kończą.
I rodzi się pytanie o istnienie Boga i sens wiary. Normalnie wówczas przychodzą pokusy zmiany stylu życia. Człowiek zaczyna żałować, że jest z Bogiem (bo wydaje mu się, że Boga nie ma).

To istna burza ….natura ludzka cała skłania się ku ucieczce z pustyni. I jedyne co weryfikuje Twoją decyzję to absurdalne ( jak czujesz) poczucie, że kochasz. Kochasz Tego, który Cię tu przyprowadził. Kochasz, choć wątpisz, że jest. To ta miłość oczyszcza wcześniejsze motywy i niczym tornado, przemeblowuje całe Twoje życie. Ogałaca z fałszu.

Wiara…
Czym jest?

Poprzedniczką miłości i siostrą nadziei w to, że miłość JEST. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…