Przejdź do głównej zawartości

Luzik.

W życiu trzeba mieć dobry humor i otwarte serce. To w sumie zasada bycia szczęśliwym. Dlatego też przeciwnik naszego zbawienie robi wszystko co w jego mocy, by nam zabrać humor – dystans do życia i otwartość serca. Człowiek robi się podejrzliwy wobec życia, bo zawodzą go ludzie i „koleje losu”.  Tak z wolna zatwardza się serce, humor odchodzi na bok, a człowiek cały czas zajęty jest myśleniem, czy aby dobrze wypadł. Kiedy nam na czymś bardzo zależy to w naszym ciele rodzi się napięcie, i ono wcale nie pomaga nam w osiągnięciu tego, do czego dążymy. Bardzo często napięcie to, jest wprost proporcjonalne do poziomu ambicji, ta zaś zależy od tego jak wiele poczucia spełnienia i bycia kochanym otrzymaliśmy. Kto ufa Bogu nie jest napięty. Ludzie Boży są wyluzowani, bo wiedzą, że ich życie nie zależy od nich. Asceza nie polega na rywalizacji i punktowaniu, lecz na ogołoceniu z własnej dumy i pragnienia wielkości. Wyluzowanie świętych to pokorne uznanie siebie samego za wartościowego i kochanego przez Boga. Pokora jest wyluzowana, i niektórzy jej tego zazdroszczą. 

Komentarze

  1. Pokoro, pokoro!!!!!!!!! gdzie się ukryłaś??? Wołam cię, nie opuszczaj mnie!
    :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.