Przejdź do głównej zawartości

Małe.

Małe ziarenko, z wielkim potencjałem-gorczyca. Zakwas w mące. Nie wiele trzeba – tak przecież powiedział Marcie. Powiedział, że trzeba „tylko jednego” i o jakiejś cząstce mówił. Cząstka to bardzo mało, ale trzeba tylko tyle.

O co chodzi Mistrzu? Z tą małością o której ciągle przypominasz. Jak choćby z chłopczykiem co miał tylko dwie ryby i pięć chlebów… Apostołowie nawet mieli wątpliwości mówiąc „cóż to jest dla tak wielu?”.

Dzisiaj widzę, że jesteś miłośnikiem małości, tego, co niepozorne, niekrzykliwe, co jest cząsteczką. 
Kochasz najmniejszą komóreczkę i patrzysz właśnie na nią. Ma w sobie wielki potencjał, o którym jeszcze nie wie. Póki co doświadcza własnej nicości, bycia najmniejszą z ziaren, bycia odrobiną zakwasu.

Królestwo Twoje rozwija się z zawiązki czegoś bardzo niepozornego i z uznania prawdy o tej niepozorności. Dziś widzę, że ciągle mówisz w przypowieściach. Cały czas mówisz. To są wydarzenia,  które mi dajesz. Czy ja potrafię czytać te Twoje przypowieści zapisane w moim życiu?

Czy dostrzegam, jak bardzo pragniesz mieć mnie małą? Świadomą, że wyrastam z własnej kruchości? Że, każdy wzrost we mnie pochodzi z czegoś bardzo mizernego, co Ty podtrzymujesz w istnieniu? Że mało nie znaczy gorzej? Że w uniżeniu jest prawda o mnie?

Komentarze

  1. Ładny i ciepły tekst :) Mam tylko jedno maleńkie "ale". Otóż, chodzi mi o tego "chłopczyka". W Ewangelii chyba nieprzypadkowo widnieje "chłopiec"? chyba nie mógł to być "chłopczyk", bo on by się z pewnością rozpłakał, kiedy pozbawiono by go stanu posiadania. "Chłopiec" rzec można to już mały mężczyzna, który się nie rozpłacze, bo jest ciekawy rozwoju wydarzeń, jednym słowem potrafi zaryzykować, a dziewczynka?! :) b.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://www.youtube.com/watch?v=Ha8f5amqPxA

      Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.