Przejdź do głównej zawartości

Z żebra ja.

Czy wiecie że słowa, które w Biblii są użyte przy opisie stworzenia kobiety są nieco inne niż je sobie tłumaczymy? Osobiście przeżyłam lekkie zdziwienie i choć nie planowałam dziś już nic pisać, wyszło na to, że muszę się z wami podzielić.

Słuchajcie…
Gdy facet, czyli Adam ( co oznacza mężczyzna) po hebrajsku isz został prze Stwórcę zoperowany, bo użyte jest tam słowo terdemah – co nie oznacza zwykłego snu lecz właśnie „uśpienie”-takie jak przy operacjach. Wtedy Bóg wyciąga jedno z jego żeber –Boska chirurgia i uwaga!!!! To jest najpiękniejsze…BUDUJE –hebr. banah Kobietę. Ten czasownik banah używany jest w Biblii w dwóch okolicznościach. Pierwsza to ta tajemnicza Boska operacja dokonana na mężczyźnie, druga gdy mowa jest o budowie świątyni Jerozolimskiej.
Czyli…..
Ja nie mogę! Wiecie co to znaczy? Kochane! My jesteśmy Boską operacją dokonywaną na mężczyznach. A oni stają się dla nas tym z czego powstajemy jako Kobiety, z ich troski, ich ochrony. Żebra w końcu  chronią wnętrze. Powstałyśmy z tego co chroni serce, płuca faceta.
I Bóg nas buduje jak świątynię, która ma chronić serce, czyli całą przestrzeń wrażliwości, emocji.
Chronimy sanktuarium męskich serc, choć powstałyśmy z ich ochrony i troski.

NIE NO! POWALAJĄCE!!!! Zachwyciłam się.

Zainspirowane publikacją ks.prof. Waldemara Chrostowskiego "Płeć jest darem Boga, ideologia gender w świetle Pisma Świętego". Kraków 2014

Komentarze

  1. Ciekawa operacja :) Moja jest taka; oto Adam pragnie, ale jeszcze nie wie czego, dlatego śni o czymś nieokreślonym, później się okaże, że będzie to Ewa, czyli kobieta idealna. Kiedy się przebudzi będzie zauroczony, zachwycony, podziękuje Stwórcy, ale w głębi i tak będzie uważał, że to jego dzieło, że to on ją stworzył. Oto kruchy, bo z żebra utworzony kawałek, czyli "ja" Ewy chce mu udowodnić, że się myli, że ona jest samodzielna, dlatego wymyka się i nieświadomie wchodzi w pogawędkę z pokusą samowystarczalności. Ewa to może być dumne "ego", które chce tworzyć, bez współpracy z mężczyzną, niejako pomijając go. Adam natomiast ulega pokusie wdzięków jakie posiada Ewa, przez to zapomina o relacji z Bogiem, też Go niejako pomija. I tak w końcu oboje tracą orientację, stają się ofiarami i skazują się na poniewierkę... Morał z tego będzie taki, że kobieta powinna słuchać mężczyzny, a nie hipnotyzować swymi wdziękami, słuchać mężczyznę dla obopólnego dobra... uff... chyba wystarczy :) b.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…

Ocalić Małego.

Bóg to prostota i kruchość mały jest i goły bezdomny i w tułaczce.
Mały w świecie naszych urojonych wielkości na chwilę co rok zwraca na siebie nasze oczy.
Więc Go zechciejmy zauważyć Przyjąć do siebie nie tylko na święta.
Zacząć zupełnie na nowo. Wierzyć w moc ukrytą w najmniejszym.
Ocalić pokorę i oddanie drugiemu by w nas PRZETRWAŁ.