Być prawdziwym.

Pociąga mnie taka rzeczywistość, żeby nie mieć w sobie „podstępu”. Jednocześnie zastanawia mnie bardzo postać dzisiejszego patrona dnia – św. Bartłomieja.  Jezus wydał o nim takie oto świadectwo – „oto prawdziwy Izraelita w którym nie ma podstępu”( J 1, 47).
Być człowiekiem bez podstępu to najgłębiej żyć w prawdzie. To nie grać ról, być takim jakim się jest, lecz zawsze wychylonym ku dobru – by nie skwaśnieć.

Natanael  czyli Bartłomiej  taki był. Nie grał czegoś co mogłoby mu przynieść jakiś zysk. Jezus w czasach Natanaela  był trochę „atrakcją sezonu” w Palestynie. W dodatku Filip mówi, że odnalazł w Nim Mesjasza –wypełnienie proroctw. No…ja bym chyba z samej ciekawości poszła zobaczyć tego „domniemanego mesjasza” –nawet jeśli nie towarzyszyło by mi przekonanie o prawdziwości. Natanael to jednak facet o własnym „kręgosłupie” – ma też swoje stereotypy : „Czyż może być coś dobrego z Nazaretu?”( J 1, 45) –pyta.

Natanael dlatego „nie ma podstępu” –jest uczciwy i stabilny we własnych przekonaniach. Natanael  to nie jest ktoś, kto da sobą manipulować. On wie swoje i pozwala innym by Ci też wiedzieli swoje. Jednak ma pewną tajemną komnatę…to figowiec.

Jezus prześwietla duszę Natanaela – „Nie ma podstępu”, jest „prawdziwy”…nie udaje kogoś kim nie jest. I Natanaela to porusza, prawda którą słyszy o sobie rodzi w nim chęć dialogu z Tym co do którego ma wiele niejasności. Chciał się trzymać „na dystans” ale prawda go BUDZI, więc pyta „Skąd mnie znasz”?

Jezus przypomina mu o czymś istotnym co jest głęboko ukryte w jego sercu, o czym wie tylko Jezus i Natanael.


Skłonność do prawdy i pociąg do niej czyni nas zdolnymi zmienić najbardziej skostniałe zdanie jakie mamy o kimś. Dziś o tym właśnie myślę, o skłonności do prawdy. Umiejętności zmiany zdania, gdy odkryję, że jestem w błędzie. To jest składnik pokornej postawy. Uczę się!

Komentarze

  1. Siostro, dziękuję za ten wpis :-) Jakże my wszyscy potrzebujemy by Prawda nas wyzwalała... +

    OdpowiedzUsuń
  2. "Jezus przypomina mu o czymś istotnym co jest głęboko ukryte w jego sercu, o czym wie tylko Jezus i Natanael."...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.