Przejdź do głównej zawartości

Typ - obmówca.

Ludzie, a szczególnie kobiety lubią mówić. Mowa to z pewnością niezwykły dobytek naszego gatunku. Mowa czyni nas zdolnymi do tworzenia kultury. Niewątpliwie dzięki mowie nawiązujemy też więzi, które często trzymają nas później przy życiu. Jednak mową też te więzi dewastujemy.

Moje przemyślenia krążą dziś wokół tematu obmowy. Obmowa jak wiemy to mówienie o kimś za jego plecami w złej intencji lub z głupoty. Owocem zaś jej jest pozostawiony obraz jaki wspólnie z obmówcą  „stworzyliśmy”. Czyli, obmowa jest po prostu złośliwym gadaniem na czyjś temat.

Co do charakterystyki obmówcy –stajesz się nim wówczas, gdy Twoje życie zaczyna być nudne, nieciekawe i nie twórcze. Z braku zainteresowania własnym życiem i tym co by można z nim zrobić obmówca zaciekawiony jest tym, co dzieje się u przysłowiowego „sąsiada”. W głowie takiego człowieka powstaje zaś „serial” na temat życia osoby objętej zainteresowaniem.

Obmowa to grzech. To też sprawdzian…Kiedy spotykasz się z obmówcą, poznajesz kim sam jesteś.
Po pierwsze, czy dałeś się wciągnąć w nakręcony przez kogoś serial „fantazy”. Po drugie testowana jest Twoja nazwijmy to „stabilność osobowościowa”. Człowiek stabilny, nie da się szybko wkręcić w serial obmówcy.


Ta stabilność jest cechą bardzo ważną, nad którą warto pracować. Polega ona na postawie wartościującej dodatnio. Człowiek stabilny w przeciwieństwie do obmówcy ma przeświadczenie o tym, że jego życie jest wartościowe. Taki człowiek spotykając innego wie, że człowieczeństwo samo w sobie jest wartością. Instynktownie więc stabilni będą skłonni ujrzeć w drugim wartość. To właśnie chroni ich od zbyt łatwego wmanewrowania w czyjeś intrygi na temat drugiego człowieka. Stabilny będzie się chciał spotkać, by poznać – nie by oceniać.

Komentarze

  1. Tak, "stabilny będzie się chciał spotkać, by poznać – nie by oceniać."

    Dołączam cytat w temacie spotkania:

    "Chrześcijaństwo (czyt. człowieczeństwo) to przygoda spotkania, z najmniej ważnym człowiekiem."

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeden drugiemu, drugi trzeciemu itd. Poleciałoooo.... Ileż krzywdy można wyrządzić drugiemu człowiekowi przekazując dalej informacje (prawdziwe lub nie) na jego temat. Biję się w piersi. Musiałam się kilka razy z grzechu obmowy spowiadać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…