Wolność i swawola.

Są różne niewole...Jest taka którą ja mogę wiązać kogoś. Jest niewola, która wiąże mnie. Istnieje też niewola, którą ktoś - komuś narzuca, bo ten przekroczył ustanowione prawo. W niewoli można być, bo sami się w nią zaprzęgliśmy lub ktoś nas uwięził. Niewola dotknęła św. Jana Chrzciciela jak i córkę Herodiady lecz...jakże różne to  rodzaje niewoli...
Jan Chrzciciel został zamknięty w swej niewoli bo mówił prawdę. Jego niewola nie jest w żaden sposób sprawiedliwa. Córka Herodiady zaś, jest zniewolona poprzez swą matkę. Zniewolona królewskimi wpływami i bogactwem. Wydaje się jej, że może decydować o czyimś życiu. Jej słowo prowadzi do ścięcia Jana.
On zaś, siedział w niewoli jedynie zewnętrznej, jego życie zostało mu zabrane, przez kapryśną dziewczynę. 
Ale...czy naprawdę? Śmierć Jana rozpoczyna NOWY ETAP w historii. Jezus odtąd rozpędza się w swej publicznej działalności. Oto grzech niby zabija Chrzciciela, niby dominuje nad nim kobieta nieprawa, lecz już widać jutrzenkę Zbawiania. Jezus wyrusza by dobrowolnie oddać się śmierci. Wolność zabłyśnie po trzech dniach ciemności. A co z rzekomą swawolą Herodiady? Jak mogła skończyć się jej historia?


Komentarze

  1. "Jan Chrzciciel został zamknięty w swej niewoli bo mówił prawdę" - no cóż, taka jest cena konsekwentnego mówienia prawdy. A czy "Jego niewola nie jest w żaden sposób sprawiedliwa", tego nie wiem, ale mogę się podzielić słowem Pana...

    "Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz." (Mt 5, 25-26)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.