Duchowy teleskop Hubble'a.


Słuchałam ostatnio ciekawego wykładu ks. Prof. Michała Hellera – jest to wybitny matematyk, fizyk i astronom. Z obszernego i jakże ciekawego wykładu o wszechświecie, moją uwagę przykuł dość prosty fakt-nie możemy zobaczyć naszej galaktyki, nie możemy jej sfotografować , możemy jedynie wnioskować na przykładzie innych, których zdjęcie posiadamy dzięki chociażby teleskopowi Hubble’a.

Ma to głęboki związek z naszym życiem duchowym. Posiadamy w sobie życie duchowe, nie tylko cielesne, nie potrafimy go jednak do końca zobrazować, jest ono dla nas swoistą tajemnicą. Podobnie więc jak teleskop Hubble’a potrafi badać czasoprzestrzeń kosmosu tak i my, potrafimy wnikliwie opisywać świat i osoby które nas otaczają. Mamy jednak problem z opisaniem własnego świata wewnętrznego i bardzo często potrzebujemy  drugiej osoby aby zdać sobie sprawę z naszych uwikłań oraz by choć trochę zrozumieć zachodzące w naszej duszy procesy.

Hubble nie może sfotografować naszej galaktyki, bo jest od niej mniejszy i nie zdolny by można go wystrzelić poza nią samą. Próby „zobaczenia” naszego świata, sprowadzają się więc do obliczeń odległości między gwiazdami i ich wzajemnego wpływu na siebie.

Pewne jest jednak, że aby cokolwiek przypuszczać, trzeba wnikliwie obserwować. Skoro zaś łatwiej nam opisać procesy biologiczno-chemiczne, jakie zachodzą w naszym organizmie aniżeli własne życie duchowe wniosek może okazać się analogiczny. Po prostu jesteśmy dla siebie samych niczym maleńki Hubble na orbicie, nie potrafimy siebie samych przekroczyć na tyle by widzieć siebie obiektywnie. Zresztą dzięki Bogu, bo z pewnością owa zdolność wpędziła by naszą psychikę w niezłe tarapaty.

Człowiek jest więc mały w swej wielkości. Posiadamy najprawdopodobniej bardzo obszerne życie duchowe, tak obszerne, że postanowiliśmy wymyślić taki nasz duchowy Hubble- czyli psychologię. Ona pomaga nam zrozumieć nas samych, ale jako że startuje z „orbity” ludzkiego doświadczenia nie może w pełni odpowiedzieć na pytanie kim jest człowiek i jaki jest jego życie wewnętrzne.

Dowodzi to, że istnieją dwie drogi – teistyczna i agnostyczna. Ta pierwsza powie, że „nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa” ( Jan Paweł II) ta druga powie, że człowiek może zrozumieć siebie i świat jedynie w oparciu o własny rozum.

Wnioski płyną jasne. Jeśli obieramy w życiu Bożą perspektywę, musimy uznać nasz rozum oraz narzędzia poznawcze jako jedynie małego Hubble’a. Wiedząc, że w rzeczywistości przekraczamy siebie samych przez fakt duchowości, która przekracza cielesność, choć podporządkowuje się prawom fizyki, musimy uznać obecność w nas ducha ożywiającego, który nie jest jak u zwierząt jedynie czymś co sprawia, ze żyjemy.  My posiadamy jakby innego ducha, który czyni nas zdolnymi do utożsamienia się, że mamy tożsamość.


I by na to w końcu wychodziło, że tożsamość ta jest zanurzona w Tym, który w nas ją tchnął.

Komentarze

 1. "Wiedząc, że w rzeczywistości przekraczamy siebie samych przez fakt duchowości, która przekracza cielesność, choć podporządkowuje się prawom fizyki, musimy uznać obecność w nas ducha ożywiającego, który nie jest jak u zwierząt jedynie czymś co sprawia, ze żyjemy." - dla mnie MEGA zdanie - brawo!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mega odjechane, duchowe "galactikcos" :-)

   Usuń
 2. Dość tych żartów, coś mi tu nie gra rozumienie przez Siostrę terminu "agnostycyzm", dlatego śpieszę z definicją:
  AGNOSTYCYZM – pogląd filozoficzny, według którego obecnie niemożliwe jest całkowite poznanie rzeczywistości. Czasami agnostycyzm oznacza tylko niemożliwość dowiedzenia się, czy Bóg lub bogowie istnieją, czy też nie. Jednym z pierwszych przejawów agnostycyzmu było „Wiem, że nic nie wiem” Sokratesa..

  Agnostycyzm przybiera różne formy i tak agnostyk może być ateistą, teistą albo żadnym z nich..

  Bertrand Russell w broszurze "Kto to jest agnostyk?" stwierdził, że chrześcijanie twierdzą, że wiemy, że Bóg jest, ateiści – że wiemy, że Boga nie ma, natomiast agnostycy przyjmują, że nie ma dostatecznych podstaw, aby potwierdzić istnienie Boga lub mu zaprzeczyć.

  Więcej na stronie...https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnostycyzm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, za obszerną definicję, nie wiem czemu Anonimowy uważa że jej nie znałam, spierałabym się również co do tego czy agnostyk może być teistą, co najwyżej może on być deistą.

   Usuń
  2. Najpierw przyjrzyjmy sie temu zdaniu: "ta druga (droga agnostyczna) powie, że człowiek może zrozumieć siebie i świat jedynie w oparciu o własny rozum". czyli MOŻE czy NIE MOZE? Z definicji o agnostycyzmie wiemy, że "niemożliwe jest całkowite poznanie rzeczywistości"? Pewnie Siostra powie, że człowiek i świat to nie wszystko. Agnostyk o tym doskonale wie, dlatego zatrzymuje się na progu tajemnicy. Św. Jan Paweł II napisał kiedyś książkę pod znamiennym tytułem "Przekroczyć próg nadziei"...

   Usuń
 3. "Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu" (Łk 2, 19), a więc niczego zawczasu nie przesądzała, nie wyrokowała przedwcześnie, zawieszała sąd, który w/g Niej należał tylko do Boga. W tym kontekście moje pytanie brzmi:, czyżby Maryja prezentowała postawę agnostyczną, a ja lansuję tutaj jakiś rodzaj synkretyzmu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maryja była najbardziej wierząca z nas wszystkich, milczenie i rozważanie to cecha ludzi Bożych, nie ma to nic wspólnego z agnostycyzmem. O jaki synkretyzm chodzi?

   Usuń
  2. Z twierdzeniem o Maryi się jak najbardziej zgadzam, natomiast jeśli o agnostycyzm chodzi, no to cóż, spór przeważnie rozgrywa się w zakresie rozumienia danego terminu, bo każdy podkłada tam własne intuicje i domniemania, dlatego najpierw trzeba wykonać żmudną pracę ustalenia co kto pod daną nazwą rozumie - prawdziwa Wieża Babel, a prawem skojarzeń proponuję synkretyczną pocztówkę muzyczną... https://www.youtube.com/watch?v=uvdzavGmZww

   Usuń
 4. Świątecznie...

  "Za pośrednictwem rozumu wiemy, że to, czego rozum nie ogarnia, jest bardziej rzeczywiste niż to, co może ogarnąć." Simone Weil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Moim dzieciom na religii mówię, że gdy chcemy zrozumieć Pana Boga to tak jakby komputer ( choć bardzo inteligentny) chciał zrozumieć tego, który go skonstruował.

   Usuń
 5. My tu gadu gadu, tymczasem moja żona zauważyła piękną mozaikę, z tego też powodu chcę zapytać, czy to Siostry dzieło?

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)