Przejdź do głównej zawartości

Przylgnięcie.

Istnieje w człowieczym sercu taka przestrzeń, która chce przylgnięcia. I w Bogu jest taka przestrzeń, do której serce człowieka może przylgnąć. Jest to przestrzeń kojąca, niczym chłodny wiatr w upale, a czasem przestrzeń ta grzeje, jak w lodowany dzień promień słońca. W przestrzeni tej człowiek znajduje najbardziej możliwe na ziemi ukojenie.

Wszystkie dobra tej ziemi, wydają się bowiem nas koić i poniekąd zaspakajać nasze pragnienia, a jednak mamy ciągły niedosyt. Osiągnąwszy marzenia, pragniemy jeszcze więcej. Słowo „więcej” nas definiuje. Człowiek  wykracza poza to czego potrzebuje. Człowiek pragnie więcej i jest to najbardziej podstawowe pragnienie Największego. Pragnienie ukojenia serca w Bogu, który sam jeden jest niezmierzony, nieogarniony i wciąż odkrywany.

Jednak wędrówka ku duchowej pełni, ku przylgnięciu serca w Bogu ma zupełnie inną specyfikę aniżeli normalny proces zdobywania czegokolwiek. W tej wędrówce, zamiast się napinać, trzeba wypuszczać powietrze ambicji. Zamiast się wyposażać, trzeba rezygnować ze zbędnych obciążeń. Aby widzieć szlak, trzeba zamknąć oczy na wszystkie inne wyobrażenia i myśli.

Ukojenie przychodzi poprzez ubóstwo, przez nie zabieganie o nic, poza Bogiem i Jego Królestwem. Znaczy to wolność nieskrępowaną opinią ludzką, znaczy to posiadanie sztuki uniżenia samego siebie.

Ukojenie serca w Bogu, to bycie dobrym dla złych i zarozumiałych, przez wzgląd na Miłosierdzie jakiego się samemu dostępuje na każdym kroku, po każdym upadku.


Bóg ma otwarte miejsce w sobie, jest doskonale otwarty. Przylgnięcie do Niego oznacza rezygnację z własnych pomysłów i mocne ukochanie Jego woli, oznacza tracenie siebie i wyzbywanie choroby samouwielbienia.

Komentarze

 1. Przylgnięcie prawdy do miłości otwiera przestrzeń na Wieczność...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przylgnęły, obejmują się, ale cały czas pozostają sobą, nie ma tu mowy o synkretyźmie czy pomieszaniu, wszystko jest klarowne, otwarte na nieskończony horyzont...

   Usuń
 2. "Przylgnięcie" nie na żarty :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…