Przylgnięcie.

Istnieje w człowieczym sercu taka przestrzeń, która chce przylgnięcia. I w Bogu jest taka przestrzeń, do której serce człowieka może przylgnąć. Jest to przestrzeń kojąca, niczym chłodny wiatr w upale, a czasem przestrzeń ta grzeje, jak w lodowany dzień promień słońca. W przestrzeni tej człowiek znajduje najbardziej możliwe na ziemi ukojenie.

Wszystkie dobra tej ziemi, wydają się bowiem nas koić i poniekąd zaspakajać nasze pragnienia, a jednak mamy ciągły niedosyt. Osiągnąwszy marzenia, pragniemy jeszcze więcej. Słowo „więcej” nas definiuje. Człowiek  wykracza poza to czego potrzebuje. Człowiek pragnie więcej i jest to najbardziej podstawowe pragnienie Największego. Pragnienie ukojenia serca w Bogu, który sam jeden jest niezmierzony, nieogarniony i wciąż odkrywany.

Jednak wędrówka ku duchowej pełni, ku przylgnięciu serca w Bogu ma zupełnie inną specyfikę aniżeli normalny proces zdobywania czegokolwiek. W tej wędrówce, zamiast się napinać, trzeba wypuszczać powietrze ambicji. Zamiast się wyposażać, trzeba rezygnować ze zbędnych obciążeń. Aby widzieć szlak, trzeba zamknąć oczy na wszystkie inne wyobrażenia i myśli.

Ukojenie przychodzi poprzez ubóstwo, przez nie zabieganie o nic, poza Bogiem i Jego Królestwem. Znaczy to wolność nieskrępowaną opinią ludzką, znaczy to posiadanie sztuki uniżenia samego siebie.

Ukojenie serca w Bogu, to bycie dobrym dla złych i zarozumiałych, przez wzgląd na Miłosierdzie jakiego się samemu dostępuje na każdym kroku, po każdym upadku.


Bóg ma otwarte miejsce w sobie, jest doskonale otwarty. Przylgnięcie do Niego oznacza rezygnację z własnych pomysłów i mocne ukochanie Jego woli, oznacza tracenie siebie i wyzbywanie choroby samouwielbienia.

Komentarze

 1. Przylgnięcie prawdy do miłości otwiera przestrzeń na Wieczność...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przylgnęły, obejmują się, ale cały czas pozostają sobą, nie ma tu mowy o synkretyźmie czy pomieszaniu, wszystko jest klarowne, otwarte na nieskończony horyzont...

   Usuń
 2. "Przylgnięcie" nie na żarty :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.