Przejdź do głównej zawartości

Moje serce żyje w klasztorze.

Jak to jest kiedy się jest w klasztorze dopiero kilka dni?
Wszystko jest nowe i egzotyczne. Bardzo systematycznie ułożony plan dnia, spięty klamrą modlitwy sprawia, że człowiek czuje się trochę jak na nowej planecie. Ta planeta niby jest tu, w świecie supermarketów i internetu a jednak, jest to inna planeta.

Życie w klasztorze musi mieć w sobie tę nazwijmy to kosmiczną egzotykę. Jest to przecież życie oparte na zupełnie innej logice aniżeli ta, która panuje przed jego murami . Logika ta, jest skoncentrowana wokół ołtarza, ciszy, milczenia, pracy…

Jeśli cokolwiek mnie rozczarowało w pierwszych dniach bycia w klasztorze, to zbytnie zbliżenie do tego z czego dopiero co wyszłam –jakaś świeckość. Dopasowanie się do klasztornego planu dnia, nie było dla mnie rzeczą łatwą, lecz chyba bardziej bolesne okazało się to, że można tu-na tej innej planecie prowadzić życie podwójne. Żyć w rozkroku między tym co zakonne a tym co typowo światowe.

Dziś gdy o tym myślę dochodzę do wniosku, że zakonność to przepojenie Bogiem i modlitwą. Właśnie takie przepojenie Bożą obecnością, ciszą i modlitwą sprawia, że nawet wewnątrz supermarketu, pozostaję nadal w klasztorze. Klasztor mnie sobą przepoił, przesycił, napełnił.

Wychodząc do „świeckiej” pracy w gminnej Podstawówce, noszę w sobie klasztor. Moje serce żyje w klasztorze zawsze…Nie muszę przeżywać napięcia, lecz wnoszę mój klasztor – moją zakonność w otaczający mnie świat.

Jednak, gdy pomieszają się proporcje, gdy moja zewnętrzna aktywność odbierze mi ducha, gdy przestanę słuchać Słowa…jeśli moje serce wyprowadzi się z klasztoru, wówczas szybko stanę się hipokrytą – osobą tylko na pozór noszącą habit.


Komentarze

 1. Słowo "klasztor" przeszywa mnie dreszczem, zdjęcie "kamiennego serca" też nie napawa optymizmem. Mam tylko cichą nadzieję, że Siostra to "kamienne serce" zostawia w klasztorze, a do do dzieci wychodzi z tym ludzkim, tj. zakonnym...?

  Jeśli chodzi o tego "hipokrytę" to bym za szybko o nim nie zapominał, to wewnętrzne pęknięcie, rozdwojenie, czy też jadowe ukąszenie, czy też brzemię nosić będziemy do śmierci, sama kiedyś Siostra przytoczyła zakonną humoreskę, że "ego" umiera kilka minut po zgonie, czy coś koło tego. Zresztą powołam się na Autorytet: "...Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników»" (Mt 9, 13)

  Oczywiście przez powyższe nie piję do Siostry, słynie przecież Ona ze swej spójności, tak tylko na "zimne dmucham" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różni nas to, że mnie słowo "Klasztor" przywodzi na myśl moją intymną rozmowę sam na sam z Tym Który JEST i KOCHA.

   Usuń
  2. Klasztor od łac. claustrum, miejsce zamknięte. Można na ten termin popatrzeć z różnych stron, jak widać to u moich przedmówców :) :).
   A ja dorzucę jeszcze jedno znaczenie, zwłaszcza, że Siostra pisze, że klasztor w sobie nosi. Owo "miejsce zamknięte" oznacza dla mnie też pewną całość, pewną niepodzielność serca, pewien wymiar ogrodu zamkniętego dla Kogoś przeznaczonego, pewną wydzieloną przestrzeń, która stanowi całość, tzn. nic jej nie brakuje.

   Usuń
  3. ...ja zaś mam "serce rozdarte" i to nas różni :)

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…