Miłosierna.

Skruszona, skulona w sobie…niczym zaciśnięta piąstka noworodka, bo przecież dopiero co powstała. Ewa-zaciśnięta własnym poczuciem winy, żalem i konsekwencjami zła, których jako pierwsza z nas mogła doświadczać. Jej dramat zdaje mi się być o tyle straszniejszy, że przecież znała smak życia bez grzechu, znała inną jakość życia.

Teraz jednak skulona w sobie i obezwładniona, z kulejącą od ukąszenia w piętę nogą. Iż wszyscy kulejemy tym ciosem. Idziemy kuśtykając raz po raz, niepewnie. Zwątpienie i smutek to nasz codzienny chleb. I byłoby nadal tak strasznie ponuro, gdyby nie ONA…Niepokalana.

Sekret jej pokory i uniżenia, oraz tajemnica bycia zawsze w cieniu Syna-jej milczenie i wskazywanie na Pana. Kobieta w której słowo Matka osiągnęło najwięcej możliwych konotacji. Cała w ofiarowaniu, nic nie zatrzymująca dla siebie, przez co nazwana pełną łaski –kecharitomene.

We mnie odnajduję obydwie. Widzę w sobie ukąszoną egoizmem Ewę, lecz dostrzegam też i Maryję. Są we mnie postawy wynikające z Maryjnej ofiarniczości i bycia gotową do wypełnienia mej pustki Jego zbawiennym życiem.

Kiedy się we mnie spotykają…Moja grzeszność, słabość, egoizm-moja miernota z łaską, którą przynosi mi Maryja, rozumiem więcej z Miłosierdzia. Maryja podnosi z miłością poniżoną we mnie Ewę-kobietę upadłą w egocentryzmie. Dłoń Matki Bożej delikatnie mnie podnosi i otacza czułą troską, bierze mnie pod swą opiekę, jak Jana. Jestem jej córką. Ona uczy mnie bycia gotową na pełnię łask, uczy mnie bym pokornie zaprzestała stawiać opór łasce i bym wzrastała w konsekracji, którą otrzymałam.


Komentarze

 1. Fot. Ewcia jabłuszka nie chce oddać, i ma rację, bo wtedy musiałaby się wyrzec pragnienia...Jeśli zaś o tego wrednego węża chodzi, to Maryja się z nim upora - w tym nasza Nadzieja!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Miriam"-zabrzmiało by lepiej:-)

   Usuń
  2. A może Elżbieta? Prawdę powiedziawszy, to było moje pierwsze skojarzenie...to z obrazka:)

   Usuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)