Przejdź do głównej zawartości

Rozeznawanie powołania cz.I ( Kierownictwo duchowe )


Odpowiadając  na prośbę wyrażoną w komentarzach piszę „coś o powołaniu”. Temat ten jest bardzo obszerny ale może podzielimy ten „tort” na kawałki.
Z pomocą zwrócę się do publikacji ks. prof. Marka Tatara.
Zacznijmy od początku, czyli od tematu rozeznawania powołania. Czyli co takiego musi się stać, lub co się stać nie musi, by ktoś wylądował w zakonie, czy seminarium – bo zajmiemy się tu kwestią powołanie zakonnego i kapłańskiego, ze szczególnym naciskiem na powołanie zakonne.
Otóż…Powołanie jest darem darmo danym, który uzdalnia człowieka do stawania się świętym poprzez jego realizację. Czyli…zadaniem powołania jest nasze uświęcenie. Bóg widzi tę drogę, na której najprościej możemy się z Nim zjednoczyć-przemienić w Niego, poprzez bezinteresowny dar z siebie. Każde powołanie jest po pierwsze do tego! Każdy jest po pierwsze powołany by stać się świętym i by oddać życie z miłości, czy to w rodzinie, czy w zakonie, czy w kapłaństwie. TO JEST PROSTE I JASNE-przynajmniej w teorii ( hehe J).
Dobrze! Mamy już rozwianą wątpliwość typy „po co w ogóle jest coś takiego jak powołanie”. Jest ono po to, byśmy się stali świętymi. I świętość w zasadzie jest słowem kluczem, do otwarcia rozważań na temat „jak rozeznać powołanie”.
Człowiek święty, to taki, który wybiera drogę Ewangelii i nią się kieruje w swoim życiu. Dlatego też proces rozeznawania powołania musi przebiegać w dynamice, którą ks. prof. M. Tatar nazywa chrystoformizacją, czyli kształtowaniem Chrystusa w osobie powołanej. Zaznacza tu Ksiądz Marek, że chodzi tu o relację, czyli o to, że w procesie tym nie może mieć miejsca ważniejszego żadna inna relacja aniżeli ta z Bogiem. To ta relacja staje się wzorcowa, czyli na niej buduje się zdolność tworzenia każdej innej relacji w powołaniu. Trzeba tu być ostrożnym. Nie chodzi o to, by zamknąć się na relacje z ludźmi, ze światem. Chodzi raczej o to, by nauczyć się je budować w oparciu o relację wzorcową.
W życiu tak już jest, że my mamy relacje wzorcowe zbudowane na historii życia, są nimi relacje z naszymi rodzicami. W procesie rozeznawania powołania potrzeba zbudować relację wzorcową niejako od nowa - trochę tak jak dzieje się to w procesie psychoterapeutycznym. Gdy chodzę na psychoterapię buduję relacje z psychologiem, która ma stać się poniekąd relację reperatywną –wzorcową, wobec nieprawidłowości w relacjach jakie przynoszę z domu rodzinnego ( na przykład ). W procesie rozeznawania powołania trzeba zrobić coś podobnego, lecz opartego na totalnie innym poziomie. Trzeba zbudować tę reperatywną relację nie z psychoterapeutą, lecz z Bogiem. Każdy chrześcijański psycholog będzie o tym wiedział, lecz jeśli natkniesz się na nie praktykującego, lub ateistę, postawi on w centrum siebie i ciebie i zamiast świętości powołania odkryjesz drogę natury, która prowadzi do płytkiej samorealizacji, nie dającej prawdziwego szczęście lecz zamykającej cię w samym sobie.
Jak stworzyć relacje wzorcową z Bogiem?
Nie da się samemu. Bóg wie, że jesteśmy egoistami i dlatego uczy nas relacji ze sobą w modelu trójkowym. Jesteś ty, jest Bóg i wasza relacja wyłączna - intymna, ale potrzebne jest też owo trzecie ogniwo – jest nim kierownictwo duchowe. Budowanie relacji z Bogiem wymaga doświadczonego pomocnika , kogoś kto ma w to wgląd. Bo my na Boga przerzucamy własne problemy i wizje. Psycholog w gabinecie powie ci, że to projekcja, Bóg nie powie Ci „ej – projektujesz na mnie własne doświadczenie ojca czy matki”. Dlatego właśnie potrzeba mądrego kierownika, który te momenty „wyhaczy”. Wyhaczy je jednak tylko wtedy, gdy pozwolisz temu kierownikowi zajrzeć do twojej relacji z Bogiem – musisz otworzyć się na to „trzecie ogniwo” –które zobiektywizuje twoje przeżycia na modlitwie.
Tyle na pierwszy rzut. Następnym razem myśl rozwinę…
Wpis jest inspirowany publikacją ks. prof. Marka Tatara UKSW. Pt: FENOMEN POWOŁANIA DO ZAKONNEGO ŻYCIA KONSEKROWANEGO W RZECZYWISTOŚCI ŚWIATA PONOWECZESNEGO.


Komentarze

  1. "...jeśli natkniesz się na nie praktykującego, lub ateistę, postawi on w centrum siebie i ciebie i zamiast świętości powołania odkryjesz drogę natury, która prowadzi do płytkiej samorealizacji, nie dającej prawdziwego szczęścia lecz zamykającej cię w samym sobie" - tyle "wyhaczyłem" w pierwszym rzucie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Życie domaga się świętości, ponieważ tylko w ten sposób znajduje swą prawdę." [św. Ireneusz z Lyonu]

    A więc, także i my odnajdujemy prawdę o sobie zbliżając się do świętości, na zasadzie, gdy "ciemność-ja" zbliża się do "światłości-Ty" i jest cała "przerażona"... Być może, dlatego dążność ta jest tak elitarna, konsekrowana i uświęcona? W tym kontekście widzę świętość nie jako rarytas dla wybranych, lecz rozwojową konieczność wynikającą z Bożego planu :)

    Czyli tak: ja i Ty, oraz obiektywny Czynnik Trzeci, nad nami, pomiędzy nami i w nas...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…