Kariera.


Dolinę Akor uczynię bramą nadziei - 
i będzie Mi tam uległa jak za dni swej młodości” Oz 2, 17b.

Życie zakonne to życie ofiarowane. Oznacza to, że jeśli się na nie decydujesz musisz być gotów umrzeć własnemu „ja”. Wcale a wcale nie przesadzam!

Z resztą dużo ostatnio o tym myślę, o fenomenie powołania. O tym, że człowiek chce w życiu wiele osiągnąć, tak po ludzku. Chcemy się rozwijać, chcemy robić jakąś swoją „małą karierę” a czasem nawet i dużą. A w życiu zakonnym nie ma miejsca na karierowiczostwo. Oczywiście! Kariera i w zakonie może się przydarzyć, i sukces i sława. Ale droga Boża jest inna.

Zakonność to ukrycie. Każda forma życia zakonnego, nawet ta najbardziej czynna musi posiadać charakter ukrycia w Bogu. Chodzi o to, by nie chodziło o mnie-tak w największym skrócie. Chodzi o ukrycie w Bogu, czyli mnie ma nie być, jeśli już, ma być widziany On. Każda więc aktywność zakonna powinna być aktywnością ukrycia. Przy możliwie największym zaangażowaniu siebie, możliwie jak najmniej być widocznym, wskazywać na Jezusa.

Przykładem jest pierwszy anachoreta Jan Chrzciciel, który mówi że „On ma wzrastać, ja się umniejszam” 
Por J 3, 30.

W dzisiejszym świecie oznacza to drogę przez mękę…Znów nie przesadzam. Dziś od dziecka lansuje się w ludzkim umyśle przedziwny posthumanistyczny manifest „wszystko mi się należy”, „mam prawo”, „chcę sławy”, „chcę kasy”, „chcę decydować”. Te pseudohumanitarne i antyrozwojowe hasła, zrobiły nam niezłą papkę w głowach. Do tego, wiecznie zapracowani rodzice w pogoni za dobrobytem wynajmujący z miłości do dzieci nianię, nawet całkiem super. To wszystko, rozbite rodziny, alkohol, niemiłość sprawiają, że głód bycia kochanym, głód obecności osoby znaczącej legalizowany jest hasłem „rób karierę”-wtedy wszyscy będą Cię kochali!

Ściema to wielka i jakże przebiegła. Łatwo nabieramy się, na sztuczne szczęście celebrytów, patrząc na ich fałszywe życie przez szkło kłamliwie informacyjno-rozrywkowe.  To sztuczne szczęście takie jest wabiące, że łatwo uwierzyć. Celebrytyzm ten szerzy się dużo dalej. Przejawia się pragnieniem tytułów, stanowisk, funkcji, oby czuć się kimś ważnym.

Ukryte życie które winno być specyfiką zakonów, staje się coraz trudniejsze, wymaga bowiem totalnej przemiany mentalnej. Zgodzić się na służbę, na niedocenienie, czasem na to, że ktoś wykorzysta moją dobroć, nie czekać na „dziękuję”. Żyć całkiem inaczej! Żyć totalnie innym rytmem…Czasem, żyć tak, że ktoś uzna Cię za naiwniaka, słabego, wydanego pod czyjeś widzimisię.

Lecz…Jeśli my, zakonnice, zakonnicy pozwolimy sobie, na celebrycki styl życia tego świata, odpadniemy od łaski Pana. Zupełnie jak Gomer-niechlubna żona Ozeasza, która uprawiała nierząd sakralny. Staniemy się, jak Naród Wybrany, rozproszony w niewolę obcych bóstw-bóstwa psychologicznego poczucia spełnienia i samorealizacji, bóstwa kariery, stanowisk, wyzysku.
Lecz królowanie Pana naszego jest myciem nóg uczniom, Jego korona zaś wdziera się boleśnie w naskórek i rodzi krople krwi. Jego tytułem „ecce homo”. TYLE!

Dlatego trzeba w zakonie zmierzyć się z własnym nieuporządkowanym pragnieniem bycia docenionym, kochanym, zauważonym. By pragnienie to uporządkować, skierować na odpowiedni obiekt, którym jest Pan Bóg.
Bogu na szczęście zależy na powołaniach. Dlatego oczyszcza je w ogniu prób, w szeregu trudnych doświadczeń, dzięki którym, jeśli się im poddamy w końcu zobaczymy, że jesteśmy kochani za darmo.
Dolina Akor, o której mowa w przytoczonym przeze mnie na wstępie fragmencie księgi Ozeasza, to dolina przeklęta, w której grasują skorpiony i jadowite węże-to kryjówka szakali. Miejsce to napawa grozą i strachem. Lecz Pan obiecuje, że uczyni z niej „bramę nadziei”, bo kto zmierzy się z szakalami, skorpionami i wężami własnych popędów, ten odnajdzie nadzieję w życiu wiecznym, tego droga nabierze sensu nawet w najciemniejszych jej odcinkach.

Komentarze

 1. Dolina Akor...https://www.youtube.com/watch?v=AF-zrRkljR8

  OdpowiedzUsuń
 2. czy bycie docenionym w swojej pracy uważa Siostra za coś złego? dlaczego to jest według siostry ,,nieuporządkowane"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tekst, szanowny rozmówco jest na temat kompensowania braków w poczuciu wartości osobistej, które wynikają z braku obecności osoby znaczącej, lub nie doświadczania z jej strony opieki w dzieciństwie. Tekst jest o tym, że zakon nie jest formą zwrócenia uwagi na siebie. Tekst jest o zapomnianej dziś wartości czynienia dobra bez rozgłosu. Tekst zasadniczo nie jest o "pracy", jest o powołaniu.

   Usuń
 3. Jedno dobre słowo potrafi otworzyć "bramę nadziei"...

  OdpowiedzUsuń
 4. Albo dobry uczynek potrafi otworzyć "bramę nadziei"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.