Przejdź do głównej zawartości

Kim?

Tożsamość człowieka uwidacznia się w jego czynach. Co robię, jak robię i dlaczego wydaje świadectwo o tym kim jestem. Z moich czynów można odczytać wiele o mnie…

Rzeczywiście…człowiek wyraża siebie w dziełach swoich rąk. U podstaw widzę, że człowiek zdolny jest do dobrego czynu, to tworzenia. Ten instynkt tworzenia jest natomiast dowodem na chęć pozostawienia siebie w czymś, w jakimś dziele rąk. Człowiek jako jedyne ze stworzeń, chce się zostawić w czymś, pragnie swoje życie oddać w dziele. Jak malarz, pragnie oddać pejzaż w płótnie, tak i my, chcemy to kim jesteśmy oddać, na jakimś płótnie dzieła naszych rąk.

Oddawanie życia w czymś jawi mi się jako coś szlachetnego, a jednak bywa, że chcąc żyć w dziełach naszych rąk, dopuszczamy się podstępu, intryg, brudnych gier. Można spalić Rzym, by napisać poemat-to czyn mający na celu uwiecznienie własnego istnienia. Więc cena za przetrwanie na kartach historii bywa nie raz tak bardzo tragiczna…

W tym bowiem jakie rzeczy robię, dlaczego i w jaki sposób ujawnia się moja tożsamość- to kim tak naprawdę jestem, co zrobiłam z moim charakterem.

Jezus cały jest obrazem Ojca. Powiedział On : „dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że Ojciec Mnie posłał”( J 5,36). Dzieła, które czynimy, świadczą o nas. Nie chodzi tu nawet o „dzieła”, bo te kojarzą się z czymś wielkim, wybitnym, niezwykłym. Chodzi o nasze czyny, o to jak żyjemy na co dzień, jak podchodzimy do spraw najprostszych, najbardziej błahych.

W każdym najprostszym czynie działa zasada „od środka ku światu”. Wysyłamy w świat to, co mamy w środku nas samych. Dusza żyje w jakimś konkretnym standardzie, kieruje się określoną hierarchią wartości, karmi się przez wzrok, słuch, dotyk, powonienie, smak. Tak! Zmysły dostarczają informacje do naszej duszy, układają mozaikę tego kim jesteśmy.

Niektórzy mówią: „jesteś tym co jesz”- to głęboka prawda. Świat zewnętrzny jest jak rzutnik, który projektuje na nasze wnętrze określony styl życia. Znaczy to, że życie w chaosie, bałaganie, w pogoni za przyjemnościami projektuje w nas to wszystko. Z wnętrza zaś, z tego chaosu cóż można dobrego wyrazić w czynie?

To właśnie dlatego potrzebna jest nam powściągliwość w zmysłach. Uporządkowana dusza, która syci się tym, co wybrała za wartościowe ukaże tożsamość swą w pięknym czynie.


W głębinach naszych dusz nosimy wszakże najwyższe szczęście: zamieszkującego je samego Boga. On jest tym, który sprawia, że nosimy w sobie obraz i podobieństwo do samego Boga. Dbajmy o przestrzeń dla Niego w nas, by czyny nasze mogły świadczyć o NIM.

Komentarze

 1. "Dusza żyje w jakimś konkretnym standardzie" - w standardzie podmiotowym i na wolności...

  OdpowiedzUsuń
 2. Fot. "Tylko człowiek samotny może kochać" - zastanawiające...?!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Tylko miłość mnoży się przez dzielenie" - wygląda na to, że miłość z samotnością koresponduje...

   Usuń
 3. "Świat zewnętrzny jest jak rzutnik, który projektuje na nasze wnętrze określony styl życia." - chyba można się temu procesowi oprzeć i samemu projektować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jonaszu...człowiek jest decyzyjny- masz rację. Ale trzeba rozeznawać, by decydować słusznie.Nie zawsze rozeznajemy...przyznaj...

   Usuń
  2. Przyznaję, czasem bywa, że spontanicznie coś zbroimy...

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. S.Hiacynto - tak, człowiek jest intencjonalny, gdy rozeznaje i decyduje, jednak co do słuszności, to bym się wstrzymał, bo rzeczywistość często płata nam figla i odwraca w czasie wektory tego, co słuszne bądź nie. I tak, to co dzisiaj jest skandalem, jutro może być "szczęśliwą winą"...

   Usuń
 4. Jeśli zaś o spontaniczność idzie, to z nią jest o tyle ciekawa sprawa, że pokazuje nam rzeczy, które dotychczas były "za zasłoną". Dlatego myślę, że od cenzurowania własnych i cudzych zachowań bardziej twórcza jest samoobserwacja, ponieważ w pierwszym przypadku grozi nam oschły perfekcjonizm, natomiast w drugim ocalić może rosa wyrozumiałości...dla siebie i innych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze jedna nutka komentarza: https://www.youtube.com/watch?v=__xyzDHZdLc

  OdpowiedzUsuń
 6. Kim jestem teraz? Nikim!, a więc potrzebuję Tego, który Jest!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) mała poprawka; zamiast "nikim" lepiej chyba zabrzmi "jestem niczym".

   Usuń
  2. "Do trzech razy sztuka" :-) Jestem niczym, a więc potrzebuję Tego, który Jest wszystkim!!!

   Usuń
  3. Jestem niczym, a więc potrzebuję Tego, który Jest Osobą, bez Niego nic nie mogę uczynić, tzn. nie mam prawdziwej tożsamości. To się chyba nazywa ewolucja światopoglądu religijnego?

   Usuń
  4. Dodam, że jest to Osoba w Trójcy, poprzez którą człowiek otwiera się na tajemnicę nieskończoności i świętości Niewysłowionego...

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…