Niedoceniona cnota.

 W ciągu dnia tyle razy możesz stać się lepszy o kolejne dokonane w Tobie dobro. Nie chodzi wcale o wielkie czyny, słowa, gesty. W moim odczuciu największym zaczynem dobra w świecie jest pokora.Widzę po sobie, że jest ona strasznie trudna. Trudno jest uniżyć się, szczególnie przed człowiekiem o którym wiemy, że chciałby nad nami dominować. Trudno jest zgodzić się z narzuconą nam przez kogoś pracą, obowiązkiem, wolelibyśmy sobie to wybrać. Trudno nam oddać w czyjeś ręce coś w co wkładamy serce, siły.

Tak bardzo przywiązani do opinii jaką mamy na własny temat. Czy jednak my w tą opinię naprawdę wierzymy? Czy wierzymy, że jesteśmy nie do zastąpienia i że należy się nam najlepsza robota? Nawet jeśli mamy do czegoś predyspozycje…


Pokora-wielka sztuka. Bo w pokornym uniżeniu nie chodzi o poniżanie siebie. Przeciwnie, uniżyć się może jedynie człowiek, który nie musi zabiegać o dobrą ocenę innych, bo wie, że jest wart Ofiary Jezusa na Krzyżu.

Jezus nie bał się jadać z grzesznikami i prostytutkami, mimo że mówili o Nim wówczas, że żarłok i pijak. Nie bał się swoim „podwładnym” myć nóg, pracował ciężko jako cieśla…Wobec zwierzchnictwa Piłata nie demonstrował własnej osoby, nie czynił spektakularnych znaków, nie mówił „ja wam pokażę!”. Prześmiewczo pytany o to czy jest królem, z wielką godnością i świadomością siebie mówił „tak, jestem Królem”.

Nasze wielkie dumne Ego. Mityczne -bo współczesna kultura uczyniła zeń bożka. Przekonuje nas, że trzeba nam się „lansować”. Tymczasem w życiu nie chodzi o lans, który budowany jest na nieprawdzie i technikach wizerunkowych. W życiu chodzi o to, by żyć. Żyć naprawdę! Nie na niby…
Możesz wyszkolić się na wspaniałego krasomówcę, przy odrobinie talentu wkrótce zaczną słuchać Cię ludzie, może uda Ci się ich do czegoś przekonać…Czy to jest cel Twojego życia? By być widzianym, podziwianym, słuchanym?

Możesz być wybitnym mówcą i mówić ku budowaniu przyszłości. Możesz słowem pobudzać ludzkie serca do dobra. Możesz dawać świadectwo własnego życia. Możesz spalać się opowiadając innym o tym, co uważasz za sens życia. I wtedy Twoje życie zostawia prawdziwy ślad…Talent darowany Ci przez Boga dany jest Ci po to, byś dzięki niemu czynił świat lepszy…ale…Twój talent jest Ci dany za darmo…To Boży prezent.

Pokora to umiejętność przeżywania życia w perspektywie daru a nie straty. Człowiek pokorny codziennie zauważa jak wiele otrzymał, nie użala się nad tym, czego mu i innym w około jeszcze brakuje. Generalnie, pokorny człowiek widzi rzeczy w prawdzie i wie, że musi pracować nad sobą, nad własnym charakterem. Taki człowiek nie śledzi więc natarczywie potknięć cudzych, przeciwnie, gdy zauważy takie potknięcie delikatnie podchodzi i pomaga wstać.

Pokora jest wrażliwa na innych.Komentarze

 1. "Trudno jest uniżyć się, szczególnie przed człowiekiem o którym wiemy, że chciałby nad nami dominować" - skąd to wiemy, co nam o tym mówi? Relacje międzyludzkie to specyficzne lustro...

  "Pokora jest wrażliwa na innych" - tak, zauważa innych, widzi w drugim człowieka równie wartościowego jak my sami, szuka porozumienia, daje przykład uniżenia, który pozytywnie oddziałuje na innych. Dostrzegając człowieka pokornego nie chcemy już dominować, zostaje nam wytrącony z ręki główny oręż - owo
  "wielkie dumne Ego", ono zostaje zawstydzone!

  Fot. ja jestem osłem, a Siostra?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osioł mi imponuje swą naturalnością i brakiem jakiejkolwiek etykiety...mimo to jestem sobą:)

   Usuń
  2. Myślałem, że Siostra wybierze Kota :-), ale tak po prawdzie na bycie sobą składają się chyba wszystkie trzy postacie...:)

   Zastanawiam się jeszcze, przechodząc już na grunt Ewangelii, co Zacheuszowi kazało wyjść na drzewo i ukryć się pośród liści? Potrzeba lansu, kompleksy, czy ciekawość Innego?

   Usuń
  3. W kontekście dzisiejszej perykopy skojarzyłem, że pomiędzy Nikodemem, a Zacheuszem istnieje zasadnicza różnica. Ten pierwszy przychodzi do Jezusa pod osłoną nocy, jakby lękając się o swój wizerunek, natomiast drugi wydaje się nie dbać o etykietę. W świetle dnia wspina się na drzewo lansu, bo chce być zauważony przez niezwykłego Człowieka...

   Usuń
  4. ...są także i podobieństwa, Nikodem skrada się pod osłoną nocy, a Zacheusz ukrywa się w gęstym listowiu sykomory, obaj się maskują. Jezus jest wyrozumiały i spostrzegawczy, przyjmuje w nocy Nikodema, zauważa w gęstwinie Zacheusza. Żadna noc, ani tłum, ani nasze liczne przebieranki nie są w stanie Mu przeszkodzić! Nie ma się co dziwić, w końcu jest Bogiem!

   Usuń
 2. "Ogry są jak cebula, mają warstwy"...http://www.cda.pl/video/808585d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Oceniają mnie, choć nic o mnie nie wiedzą."

   Usuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.