Pustka.

Mocno porusza mnie odkrycie mojej pustki. Doświadczenie to jest niczym mocne światło- światło dojmująco mocne. Tak, że powieka naturalnie wzbrania się, przed jego naporem kurcząc się i zamykając dostęp oku, które odczuwa wówczas specyficzny rodzaj bólu…

Światło które odkryło moją pustkę, traktuję jak cichego włamywacza, znienacka nachodzącego czyjś dom. Bo niby o nie  prosiłam, ale gdy przyszło stało się bardzo zaskakujące.
Dziękuję tylko, że Bóg wymyślił sobie że będzie zakochany w miejscach pustych, na wygnaniach i w nicości.

Święty Paweł powiedział, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu (Por. Dz.Ap 20). Dawać…co to tak naprawdę oznacza? Najprościej byłoby powiedzieć, że chodzi o dzielenie się majątkiem z biednymi i o robienie prezentów przyjaciołom z okazji urodzin, imienin itp. W tym rodzaju dawania czai się jednak pewien rodzaj interesowności.

Ja zobaczyłam, że Pan chce, bym dawała nie materialnie. Z początku myślałam, że nie bardzo mam co dać, aż w końcu przyszło owo wyżej wymienione światło i pokazało mi…Paradoksalnie, pokazało mi pustkę, którą mam ofiarować.

Zobaczyłam, że codziennie mogę dać bardzo wiele i to tym, którzy są najbliżej mnie, tym, którym dawać najtrudniej. Mogę obdarzać pokorą i miłosierdziem, mogę codziennie rezygnować z ambicji, która każe mi bronić własne „ja”, przed np. zniesławieniem. Nie muszę reagować obruszeniem na to, że ktoś(może nieelegancko) wytknie mi mój błąd. Co więcej, mogę przyjąć krytykę, która jest nieuzasadniona w milczeniu i w nastawianiu miłosiernej miłości.

Tak naprawdę, bardzo wielkim trudem jest dla mnie zapieranie się siebie właśnie w deseniu o jakim powyżej. Widzę też, że kultura w której wyrosłam nauczyła mnie bardziej walczyć o swoje, aniżeli zapierać się siebie. Psychologia wmówiła, że nie można robić z siebie „ofiary losu”. Lecz…to dotykające mnie i zadające specyficzny rodzaj bólu światło upewniło mnie, że droga uczennicy Jezusa jest inna.


Łatwo pisać na obrazku z wieczystych ślubów teksty o wydaniu życia za innych. Ale gdy przychodzi konfrontacja z życiem, wychodzi, że zamiast dawać życie zachowuję je często dla siebie. I nie chodzi właśnie o wyrzeczenia w wielkich rzeczach ale o wyrzeczenia się siebie poprzez umiejętność przyjęcia z miłosierdziem upokorzenia. Bo to jest bardzo konkretny rodzaj oddawania życia za kogoś drugiego.

Komentarze

 1. Tak! "Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste"(Łk 11,41)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak! "Pan Bóg czyni zawsze coś z niczego", a więc potrzebuje pustki i choć wydaje się to niepojęte to wiara podpowiada, że pustostany i wygnańcy to Jego ulubieńcy, materiał twórczy, glina, nicość...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Z mojej pustki narodziło się coś, czego nie mam odwagi dotknąć. Miłość..." (Antonin Artaud)

   Usuń
 3. Bardzo, bardzo proszę Siostrę i wszystkich Czytelników bloga o modlitwę za mnie i za mojego męża. Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak! "Słowem kluczowym jest wyrażanie. Ci, którzy potrafią wyrażać poruszenia swego wewnętrznego życia, nazywać je, przestają być ofiarami samych siebie, lecz są zdolni powoli i konsekwentnie usuwać przeszkody, które nie pozwalają wejść Duchowi. Potrafią tworzyć przestrzeń dla Ducha, którego serce jest większe niż ich serce; którego oczy widzą więcej niż ich oczy; i którego dłonie mogą uzdrawiać bardziej niż ich dłonie." (Henri J.M. Nouwen "Zraniony uzdrowiciel")

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Świadomość osamotnienia to dar; trzeba go chronić i strzec, gdyż objawia nam wewnętrzną pustkę. Ta pustka źle rozumiana bywa niszcząca, lecz w przypadku tych, którzy potrafią znosić jej słodki ból, jest pełna obietnic." (j/w str. 132)

   Usuń
 5. A ja sobie nieraz zadaję pytanie, co zostanie jak "odsunę" na bok pracę, hobby, internety i facebuki, bloga (i wszystko inne, co stanowi tzw. otoczkę), i spojrzę w głąb siebie, w poszukiwaniu tego, kim NAPRAWDĘ jestem. Co przesądza o tym, że jestem sobą? Co definiuje mnie jako Martuhę? Co jest tą taką moją indywidualną specyfikacją/płytą główną/procesorem (innych pojęć technicznych nie znam :) ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co jest Twoją "indywidualną specyfikacją"? Obawiam się, że nie ma niczego takiego, istniejemy tylko w relacji, dlatego tak ważne jest odnaleźć siebie w Drugim, w Innym, w Bogu :)

   Usuń
 6. Dwie "perełki" na Zielone Świątki :)

  "Czło­wieka (...) nie można do końca zro­zu­mieć bez Chry­stusa. A ra­czej: czło­wiek nie może sie­bie sam do końca zro­zu­mieć bez Chry­stusa." - Jan Paweł II War­szawa, 1979 r.

  "Moją wielkością jest być niczym, by Jezus mógł być we mnie Sobą." - Matka Paula Zofia Tajber

  OdpowiedzUsuń
 7. https://www.youtube.com/watch?v=q4cHDwoZSUU

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Nic.

Mistyka nocy i kryzysu.