Zrób to pierwszy!

W życiu jest tak, że każdy z nas ma swoje wizje, plany, pragnienia.  Dla każdego z nas istnieją takie sprawy, które są niezwykle ważne, sprawy za które jest w stanie wiele dać. Rzeczywistość jednak pokazuje, że wiele z tych dążeń traci swój blask kiedy już je osiągniemy. W naturze człowieka jest jakaś skłonność do nudzenia się tym co mamy i do podążania wciąż dalej, do pragnienia czegoś więcej. W istocie kryje się za tym wszystkim ogromne, często nieuświadomione pragnienie Boga.

Chcemy być kochani.

Wszystko co robimy,  robimy w jakimś celu. Każde nasze zaangażowanie w tworzenie czegokolwiek jest związane z chęcią jakiegoś bardziej konkretnego istnienia w świecie, pozostawienia w nim jakiegoś śladu po sobie. Taki starodawny, choć wiecznie aktualny motyw Non omnis morial.

Macierzyństwo, Ojcostwo.

Wydaje się, że człowiek najpełniej zostawia siebie w akcie przekazywania życia. Posiadanie potomka oznacza jakoś zostawienie części siebie w tym potomku, przekazanie genotypu z całym kalejdoskopem bogactwa i biedy.

Co nas popycha w kierunku pozostania? Czy tylko instynkt przedłużenia gatunku, lub próżna chęć wpisania się w historię? Nie sądzę! Uważam, że po prostu wszyscy strasznie mocno chcemy miłości. Została nam jednak z dzieciństwa nieco  mylnie interpretowana myśl. Uważamy, że jesteśmy kochani wówczas, gdy na to zasłużymy. Tak przecież bywało z naszymi rodzicami, często czuliśmy się kochani za coś.

Wryło się nam to tak mocno w głowę i serce, że całe cywilizacje po dziś dzień uważały, że jedyną szansą na przetrwanie (bycie dostrzeżonym) jest działanie. A przecież działanie, tworzenie to wynik podobieństwa do Boga. Bóg powiedział „czyńcie sobie ziemię poddaną”( Rdz 1, 28). Tworzenie jest więc przedłużaniem dzieła stwórczego samego Boga, choć jest przetwarzaniem stworzonych przez niego rzeczywistości fizycznych, chemicznych…Bóg oddał nam bogactwa tej ziemi abyśmy je przetwarzali.

Cała celowość ludzkich poczynań rozwala się przecież tak często na tej płaszczyźnie. Zapominając o Dawcy wszelkiego dobra zatrzymujemy się na sobie i na potencjalnym zysku. Cudowna umiejętność tworzenia, przetwarzania Bożych darów obróciła się w wyścig za dobrami materialnymi, za bogactwem tego świata, za reputacją płynącą z faktu posiadanych dóbr. Stąd też rodzi się w nas często rozczarowanie.

Tyle wysiłku wkładamy a i tak nie czujemy się przez to bardziej kochani.

Cała rzecz polega na odwróceniu perspektywy. Zamiast czekać na miłość, zacznij kochać. Nie zakładaj rąk mówiąc sobie: „jeśli poczuję się dowartościowany zacznę kochać”. Zacznij kochać już dziś! Rób małe rzeczy z miłości. Rób coś nie dla interesu, zysku, znajomości ale rób z miłości. Kiedy zaczniesz kochać nie czekając na aplauz poczujesz sens życia.

To prawda! Czasem trzeba nieźle zaryć w ziemię by coś zrozumieć. Bóg jest mądrym wychowawcą, nie chce byś się chełpił sam z siebie, dlatego są w Twoim życiu takie rzeczywistości, nad którymi będziesz musiał wylać morze potu i łez. Byś wiedział, że sam z siebie pewnych rzeczy w sobie i na tym świecie zmienić nie możesz. Błogosławiona bezsilność! Rodzi się z niej bowiem całkiem nowe życie, w którym zaczniesz kochać, nie czekając aż ktoś pokocha, doceni cię pierwszy. Wtedy gdy zobaczysz że sam nie możesz, Bóg zacznie w tobie życie nie z natury, lecz ze swej łaski.

Komentarze

 1. „A Twoją duszę miecz przeniknie”... http://www.rozaniec.eu

  OdpowiedzUsuń
 2. Miecz rozdzierający zasłonę, pomiędzy tym co ludzkie, a tym co Boże...

  OdpowiedzUsuń
 3. W ostatnią niedzielę podczas Mszy św. dowiedziałem się o niebagatelnym wyczynie św. Stanisława Kostki, który wybrał się pieszo z Wiednia na Rzymu i to wbrew woli swego ojca, który nie pozwolił mu wstąpić do zakonu Jezuitów. Pielgrzymka, pomimo różnych perturbacji zakończyła się powodzeniem! Zastanawia mnie jednak fakt, dlaczego Staś zaledwie po półrocznym pobycie w zakonie zmarł? Moje pytanie ma związek z poczynioną obserwacją, że często rodzice próbują przedłużyć swoje życie kosztem szczęścia swoich pociech i to wbrew wyraźnej woli Boga. A nasze przekonania odnośnie zasługiwania i przynależności wydają się być głębsze, aniżeli może nam się wydawać...

  OdpowiedzUsuń
 4. "Bóg zacznie w tobie życie nie z natury, lecz ze swej łaski."

  Myślę sobie tak; jeśli żyjemy z natury to wymiar łaski szybko znika z naszego horyzontu, jeśli zaś naprawdę zaczynamy żyć z łaski, to przestajemy poprawiać mało reformowalną naturę, a skupiamy się raczej na tym, aby to Bóg reformował nas, działał przez nas i z nami szedł... Błogosławiona bezsilność!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)