Gorszy niż cyklon B.

Jest dość podstępny bo wydaje się, ze nikomu krzywdy nie robi…a jednak dokonuje niezmiernych zniszczeń. Trochę jak cyklon B-nie widać go a zabija. Wdziera się niepostrzeżenie i zabiera resztki dobrych chęci. Początkowo krępuje ruchy woli i pokazuje bezsens czynienia czegokolwiek, zniechęca i usypia.

Chodzi o zarazek lenistwa. Występuje w dwóch zasadniczych gatunkach: lenistwo przyrodzone i lenistwo duchowe - które z przyrodzonego wyrasta.

Dlaczego jest tak szkodliwe…a no właśnie ze względu na swą „domniemaną niewinność”, powiedzieć można bezwonność i bezbarwność. Lenistwo jest bowiem grzechem, który nie wywołuje skutków natychmiast. Jego owoce widoczne są zazwyczaj po czasie, dlatego podobny jest trochę do usypiającego gazu.

W sumie łapię się na tym często: wiem, że mam coś do zrobienia, coś pożytecznego, ale natychmiast podsuwają mi się myśli i pomysły o tym, jak przyjemniej i mniej boleśnie można spędzić ten czas. Bardzo często ulegam, tłumacząc się na przykład tym, że w końcu należy mi się od życia chwila relaksu. A jednak leniuch w życiu do niczego nie dojdzie! Tu was zapewniam-no chyba że jest to chytry leniuch i  w swej drodze do sukcesu posłuży się znajomościami i korupcją. Wiemy, że przykładów takich mamy wiele a i diabłu na nich zależy bo nie ma nic gorszego niż leniuch na odpowiedzialnym stanowisku. Doprowadzi on w niedługim czasie do ruiny.

Trzeba z leniem walczyć, brać się w garść i myśleć o swoim czasie jako o darze i zadaniu od Stwórcy. Nie ociągać się, lecz przystępować do dzieł jakie Opatrzność nam powierzyła z zapałem. Pracowitość zawsze wydaje owoce…Nie chodzi wcale o bycie docenionym, jak w przypadku skorumpowanego leniwca, lecz człowiek pracowity- gorliwy, będzie zadowolony, ponieważ uda mu się doprowadzić do celu wiele zamierzeń, to zaś daje poczucie satysfakcji i spełniania.

Dotyczy to również przestrzeni duchowej. Bo w duchowym rozwoju, też potrzeba pracy i zaangażowania. Nie ma co się obijać. Gorliwość nie powinna być jedynie dyktowana emocjami, lecz wypływać z miłości. Kto więc zaangażuje się uczciwie w pracę duchową, będzie miał z niej satysfakcję, nawet jeśli nie będzie to tożsame z pocieszeniem duchowym.

Pracowitość, to jednak coś zgoła innego aniżeli pracoholizm, który często wynika z niskiej samooceny. Człowiek pracuje wtedy po to, by zostać docenionym przez innych a nie by „czynić sobie ziemię poddaną”, czyli by nie marnować Bożego daru czasu i zdolności.

Pracujmy wiec gorliwie-lecz tak by lewa ręka nie wiedziała co czyni prawa, czyli nie dla rozgłosu, lecz na większą chwałę Bożą.


Komentarze

 1. Fot. wyluzowany koleś, nie ma co... a swoją drogą coś w tym jest, skoro zaraz skojarzyłem słowa pewnej, dość ładnej piosenki:

  "Działać bez działania
  żyć bez przymuszania
  dawać, otrzymywać, nie wyrywać..."

  OdpowiedzUsuń
 2. Porównanie z cyklonem - B mocne, bardzo mocne. Poruszyło mnie tym bardziej, że ostatnio nawiedziłam Majdanek (niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie) i mam przed oczami komory gazowe... Koszmar. Ale masz rację, lenistwo choć miłe i wygodne (dla lenia), ma moc destrukcyjną. Nic dobrego z niego nie wynika. Ale odpoczywać też trzeba umieć. Jak w tej piosence:
  "Bóg dał czas na nadzieję
  Czas na siew i czas na żniwa
  Czas na taniec i śpiew
  I na cieszę w kosciołach widnych."

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście nie demonizowałbym kwestii lenistwa aż tak bardzo, ponieważ wszystko na tym świecie ma dwie strony. Problemu doszukiwałbym się raczej w zachowaniu proporcji, owej świętej równowagi...

  OdpowiedzUsuń
 4. w życiu potrzebna jest i praca i odpoczynek, rzecz w tym aby umieć te dwie rzeczy pogodzić....
  osobiści nie lubię ludzi leniwych, ale roszczeniowych, a takich jest coraz więcej, ... należy mi się !... ale bez pracy, aby rączki nie bolały.... a mieć.....
  ja jestem chyba a nawet starej daty, bo nie potrafię "nic nie robić "
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz, miło Cię tu widzieć, Twój blog dla mnie też bardzo jest interesujący:)

   Usuń
 5. Fot. nasz kosmaty leniwiec wygląda na wyraźnie zadowolonego...:) ciekawe czy zdaje sobie sprawę, że ma mizerne oparcie i zaraz spadnie, gdy przeholuje z tą relaksacją?

  OdpowiedzUsuń
 6. Już wiem! Gorszy niż cyklon B. może być tylko morowe powietrze kultury masowej i to w nadmiarze! Oczywiście można tam natknąć się również i na perełki, jak np. ta: https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU

  OdpowiedzUsuń
 7. "... tak by lewa ręka nie wiedziała co czyni prawa, czyli nie dla rozgłosu, lecz na większą chwałę Bożą"
  Oczywiście można się zgodzić z tym wyjaśnieniem, lecz myślę, że chodzi w tym zaleceniu o coś jeszcze, a mianowicie o spontaniczny odruch serca, (który jest najpiękniejszy!) zanim jeszcze rozum nie zacznie kalkulować, czy mu się to opłaca lub czy go to na coś nie naraża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dobrym przykładem może nam posłużyć postać św. Weroniki, która nie kalkulując, nie bacząc na niebezpieczeństwa, ociera Jezusowi twarz chustą swego serdecznego współczucia.

   Usuń
  2. "Ociera", czyli odsłania, przywraca obliczu Jezusa pierwotny blask, który - nie ma się co dziwić - odbił się trwale w jej pamięci i cudownie na chuście.

   Usuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)