Mistrz duchowy.

Spotkanie modlitewne w duchu Taize w czasie ŚDM w Krakowie.
Chcesz  wiedzieć jakie są owoce praktykowania modlitwy ustawicznej?-zapytał Abba Tezeusz młodego Fanesa.
Abba –powidz słowo-odrzkł Fanes
Wejdź do swojej celi i powtarzaj Jedno Słowo…i niech Cię to napełni modlitwą.
Jakim słowem mam się modlić?-odrzekł Fanes
-módl się Słowem, które wybrzmiało w Tobie, gdy wspominałeś święte teksty Pisma.
Tylko jedno wybierz, a ono doprowadzi Twą duszę do głębokiego pokoju wewnętrznego.

Powyższy fragment jest sytuacją zmyśloną, która powstała w mojej głowie. Przyznam Wam się do czegoś… Zawsze pragnęłam posiadać prawdziwego duchowego mistrza, takiego Abbę, lub Ammę. Kogoś, kto przeszedł w życiu z Bogiem już nie jedno i kto potrafi kompetentnie poprowadzić, wskazać drogę…

Opowiadanie, którym zaczęłam to mój wewnętrzny dialog z jakimś fragmentem duchowych poszukiwań a Abbą Tezeuszem jest wiele osób, która stanąwszy na mojej drodze pokazały własnym życiem, co to znaczy żyć modlitwą. Są wśród nich osoby starsze-duchowne, świeckie oraz moi przyjaciele, którzy (mam takie szczęście) są w większości ludźmi głęboko doświadczającymi Boga. Przyznać muszę, doświadczają Go na tyle, że pociąga mnie ta ich z Nim zażyłość, każe też nie raz zapytać o radę, lub zwyczajnie umówić się na duchowe pogaduchy. Pan  dał mi ich w obfitości.
To bardzo ważne by mieć w życiu duchowym Abbę Tezeusza, czyli ludzi, którzy są autentyczni w swojej drodze za Bogiem i którzy potrafią towarzyszyć.

Mimo to, zawsze pozostaną we mnie pytania, z którymi borykam się poniekąd sama i jakoby po omacku…

Takim pytaniem jest pytanie o pokój – jak stać się człowiekiem pokoju...? Przyznam wam, że głęboko o tym marzę. Widziałam ten pokój już nie raz w innych ludziach, najczęściej tych mocno przesiąkniętych modlitwą- są tacy chociażby bracia z Taize.


Co robić, by pogodzić się z utratą i chętnie oddać własne zdanie, funkcję, stanowisko, statut, czyli ewangeliczny płaszcz. Jak stać się takim człowiekiem, który potrafi zamiast 10 kroków iść z kimś 100?Gdyby jeszcze człowiek ów okazał się sympatyczny…a jeśli okaże się zgredą i zrzędą? Jak stać się człowiekiem miłosierdzia? Jak stać się człowiekiem pokoju?

Komentarze

 1. "...tylko wiara, która działa przez miłość." (Ga 5,6)

  «Nauczyciel jest i woła cię» (J 11,28)

  «On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się i przyszedł do Jezusa» (Mk 10,50)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiara działająca przez miłość pozwala widzieć rzeczy dla oczu niewidoczne, a oczywiste i jasne dla duszy. To otwiera zupełnie nową perspektywę, uzdrawiającą i uspokajającą zarazem.

  OdpowiedzUsuń
 3. "...jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus." (Mt 23, 10)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem uczniem i zastanawiam się, jaka jest różnica pomiędzy pokojem, który może dać świat a tym który przynosi Chrystus? I dochodzę do wniosku, że pokój światowy jest nietrwały, chwiejny, oparty na czasowej równowadze sił. Inaczej jest z pokojem Chrystusa, który jest niezachwiany, trwale obecny, pozostaje niewzruszony nawet pośród przeciwności czy prześladowań. Doskonałym przykładem jest ewangelijna scena burzy na jeziorze, kiedy to uczniowie usiłują przedostać się na "drugą stronę", a Jezus spokojnie sobie śpi w łodzi u wezgłowia.../pś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się..."

   Usuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)