Przejdź do głównej zawartości

Dla Niej.

Od dzieciństwa miałam problem z Maryją…Nie „czułam” jej…była jakaś odległa i nieobecna. Moja duchowość odkąd pamiętam była mocna skupiona na Jezusie, później też na Duchu Świętym, Maryja była kimś dalekim, trudnym do „uchwycenia”.

Z pewną zazdrością spoglądałam nawet na moje koleżanki, dla których Maryja była kimś tak żywym, tak bliskim jak ich własna mama. U mnie było zupełnie inaczej. Pewnie i dlatego, że bliższa mi była w dzieciństwie czuła opieka taty, mama była raczej tą, która stawiała wymagania. Boga więc z łatwością widziałam w roli Ojca ale Maryja…nie potrafiłam do niej dotrzeć.

Pierwszy przełom nastąpił w liceum. Pojechaliśmy z klasą na wymianę do Francji i po drodze zawitaliśmy także do Lourdes. Tam stało się coś bardzo dziwnego…Wraz z koleżanką udało nam się przecisnąć przez strzegących figurę ochroniarzy i podejść jak bardzo blisko…uklęknąć tuż u jej stóp.

Trudno opisać co się wtedy wydarzyło…Wiem tylko, że nie potrafiłam opuścić tego miejsca…chciałam tam zostać! Wtedy Matka Boża przełamała lody mojego serca, i przyszła do mnie. Czułam jej realną obecność. Nie! Nie miałam objawiania, mimo to wiem, że wtedy naprawdę ją spotkałam.

Takie przeżycie wprowadza człowieka w stan jakiegoś głębokiego zdumienia, takiego resetu. Baza danych tworzy się od nowa. Coś w rodzaju nawrócenia. Było to nawrócenia ku Maryi. Doświadczenie tak mocne ( choć pozbawione silnych uczuć), że do dziś z łatwością wracam do niego tak jakby wydarzyło się wczoraj.

Później nie miałam już nigdy podobnych „spotkań” z Maryją. To wydarzenie zmieniło jednak w mojej relacji do niej zupełnie wszystko. Ona stała mi się kimś obecnym, kimś kto stoi tuż obok.

Po wstąpieniu do zakonu poziom relacji był raczej constans. Żywa pamięć tamtej chwili sprawiała, że kochałam Maryję bardziej niż wcześniej. Nie był to jednak jakiś wielki szał. Moje współsiostry widocznie mnie w miłości ku niej przewyższały.

Aż nadszedł czas trudny…czas w którym nie potrafiłam się modlić. Wtedy została mi tylko jedna modlitwa-Różaniec. To ona przeprowadziła mnie przez tą pustynię, dawała dziwny rodzaj uspokojenia i pociechy. Była jak balsam na serce.

Powoli, dyskretnie, cicho, jak to Ona, Maryja wchodziła w moje życie.


Komentarze

 1. Fot.
  «Bądź pozdrowiona, pełna łaski...»

  OdpowiedzUsuń
 2. Matka Boża łączy/godzi kulturę wysoką z prostotą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prowadzi do pojednania najeźdźców z ofiarami - podobnie jak to uczyniła w 1531 z Hiszpanami i Indianami - tworząc inną/nową jakość - Meksykanów... https://www.youtube.com/watch?v=Y92jtyQ79P8

   Usuń
 3. Anioł Pański

  bądź pozdrowiona piękna Mario
  Pan jest w Tobie

  Anioł Pański mi zwiastował
  ale nic się we mnie
  nieurodzajnym człowieku nie poczęło
  żadne słowo

  bądź pozdrowiona pełna światła
  najszczęśliwsza z kobiet
  Pan jest w tobie
  oto ja
  sługa samego siebie
  pan na śmietniku resztek
  fałszywie kolorowych nocy
  i dni sztucznie zaciemnionych

  a Słowo stało się płomieniem
  i do reszty wysuszyło mnie
  żyjącego na odłogu
  stało się ciemnością
  i przywróciło nocy ciemność
  stało się światłem
  i rozjaśniło dzień

  błogosławmy Mario Pana
  za ciemność dla ciemnych
  za światło dla jasnych

  módl się za mnie
  święta Mario
  teraz
  i wtedy
  gdy ja ciało
  staję się
  słowem

  o. Wacław Oszajca (ur. 1947)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Dbałość, miłość, pielęgnacja...słów kilka na temat rozwoju więzi.

Gdyby nie spotkanie z kilkoma osobami wszystko byłoby inaczej…Myślę o tym, że w życiu tak bardzo istotne są relacje. Ogólnie więzi, które zawieramy.
Może nie jestem jakaś bardzo stara…ale tak teraz mam, że patrzę z perspektywy. Widzę, jak konkretne spotkania, z konkretnymi ludźmi wpłynęły na to kim jestem, co robię, jaki jest standard mojego samopoczucia.
Jakby nie było, ludzi spotykamy od początku…Ledwo wyjdziemy z łona matki. Tak bardzo relacje rzutują na to jaki jest nasz świat. To wręcz oszałamiające…Prawdą się okazuje przysłowie „kto z kim przystaje takim się staje” i jakaś niezwykła mądrość jest w biblii, kiedy mówi ona o tym, by unikać przewrotnych i złych. Już w psalmie 1 czytamy, że „błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wkracza na drogą szyderców”. Lecz…czy to oznacza, że mam uważać niektórych za gorszych i nimi gardzić?-Bynajmniej. Biblia pokazuje w ten sposób o wiele głębszą prawdę. Chodzi w niej o to, by głębokie, przyjacielskie relacje budować z…