Przejdź do głównej zawartości

Na obraz Wielkiego Artysty...Trwamy w czasie, który można by nazwać „międzyczsem”. Już po świętach a jeszcze przed Nowym Rokiem. Jest to czas jakiegoś zastoju, ale i podsumowań. Kończy się rok i można popatrzeć na to jak przeżyło się ofiarowany nam przez Boga czas.

To mój osobisty problem i mam wrażenie, nie jestem w tym osamotniona. Bo przecież na co dzień łatwo zapomnieć o tym, że mamy tylko jedno życie, i że ono jest nam zadane.

Nie jest tak, że żyjemy bez sensu. Każdy z nas ma tu coś do zrobienia. W dodatku „Szef” tej całej historii bardzo liczy się z naszą indywidualnością i daje tak bardzo dużo wolności, że pozwala nawet na wybór grzechu.

Osobiście ilekroć o tym myślę wprowadza mnie to w stan jakiegoś podziwu ale i tajemnicy. Bóg, który jest Ojcem i Panem wszechrzeczy nie zdeterminował sobą wszechświata, lecz stworzył istotę którą potraktował jak własne dziecko, pozostawiając jej szerokie pole do działania. Oddał jej to co z taką czułością tworzył.

Wyobraźcie sobie ojca, który wybudował piękny dom z ogrodem i zostawił to wszystko własnym dzieciom nie ingerując siłą w ich decyzje. Ten ojciec nie odszedł z tego domu, żyje w nim i z troską spogląda na poczynania swych dzieci. Chce z nimi rozmawiać, słuchać jakie mają pomysły na ten dom, ale nie narzuca się…Pozwala im działać na własną rękę, jeśli sobie tego życzą i czasem widzi, jak rujnują to co dla nich zbudował.

Czas…

Myślę, że czas jest jak dom z ogrodem. Można zaniedbać coś, co Bóg nakreślił. Nikt z nas nie jest przecież pozbawiony talentów, uzdolnień i zamiłowań. Często jednak, wybieramy łatwe wyjścia. Nie chce nam się inwestować w nas samych. Nie chce nam się pracować nad sobą…

Efektem jest stopniowe niszczenie…Bo dary nie używane umierają, talenty nie rozwijane giną, zdolności wegetują. Dom i ogród naszego życia stopniowo chyli się ku upadkowi.

Przychodzi więc czas, kiedy to dostrzegamy. Niektórzy nazywają to kryzysami rozwojowymi. Ponoć pojawiają się one przed 30, 40 i 50 rokiem życia. Inni mówią o wypaleniu zawodowym i pustce egzystencjalnej. Czasem też depresji.

Czyli nasza własna wolność w dokonywaniu decyzji potrafi nas zniewolić od życia w przeciętności i bierności. Jest w nas tendencja do tego, bo mieć wszystko od zaraz, na wyciągnięcie ręki, bez pracy, bez wysiłku. Syndrom „enter”.

Jest to pokusa którą poznała Ewa, gdy wąż powiedział jej że wystarczy wyciągnąć rękę po owoc, by stać się jak Bóg. To miało być takie proste…

Lubimy więc ułatwiać sobie życie, ale często  nie wynika z tego nic konstruktywnego, nic co dawałoby nam zadowolenie.

Okazuje się bowiem, że satysfakcja polega na tworzeniu. W głębi każdego z nas, tkwi świadomość o tym, że pochodzimy od Wielkiego Konstruktora, Kogoś, kto jest pełen kreatywności. Mamy w sobie odbite Jego podobieństwo i obraz…Jest to nasza najgłębsza tożsamość.

Kiedy negujemy w sobie własny potencjał negujemy życie Boga w nas. Bóg chce byśmy wraz z Nim współtworzyli ten świat. I jedynie w ten sposób poczujemy się spełnieni i znajdziemy sens.

Odnaleźć w sobie Wielkiego Konstruktora oznacza odwrócić oczy od nas samych a skierować je ku światu i ku innym. Wówczas przechadzając się po tym domu, który ofiarował nam Ojciec, pracując nad porządkowaniem go i budując go w końcu natkniemy się na Tego, o którym wielu z nas już zapomniało. Tego, który z troską czeka, byśmy Go zaprosili do tej budowy. On przecież najlepiej zna plany tej budowli, sam w końcu je tworzył…


Komentarze

 1. "...ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
  ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
  jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują." (1 Kor 2,9)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydawać by się mogło, że Józef - jak by nie było - mąż posiadający solidne oparcie w Bogu skazany był na sukces, a tu masz... wybrał prowincjonalne ubóstwo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę sobie, że dorastający Jezus mógł być zawiedziony sytuacją egzystencjalną w jakiej się znalazł po decyzji Ojca. Pewnego razu nawet wykazał się niesubordynacją; "Synu! Czemuś nam to uczynił?" brzmiały słowa płynące ze skołatanego serca Matki. Jednak, jak pokazały późniejsze wydarzenia, Syn w końcu stanął na wysokości zadania...

   Usuń
  2. Czy Józef przypadkiem nie gryzł w sobie porażki, że zaprzepaścił szansę, że nie poszedł wtedy za głosem Anioła do Judei? I jak mógł w tych okolicznościach wyglądać w oczach Syna?

   Usuń
  3. Jezus w wieku lat 30 podjął radykalną decyzję o zmierzeniu się z prawdą egzystencjalną, przez co stanął na wysokości zadania, któremu mógł nie sprostać Józef.
   Józef to poniekąd każdy z nas.

   Usuń
  4. Muszę w tym miejscu oddać sprawiedliwość Józefowi, bo gdyby nie On, to misja Jezusa, a wcześniej Maryi mogła by ponieść fiasko, a tak stał się świętym wzorem poświęcenia dla bliźniego. Zrezygnował z samorealizacji na rzecz doskonale wyreżyserowanych planów Boga.

   Usuń
  5. Święta Rodzino, módl się za nami...

   Usuń
 3. Fot. 1
  "I co tu począć z takim bajzlem?"

  Fot. 2
  "Widzę niebo otwarte" (Dz 7,56)

  Fot. 3
  "W domu Ojca mego jest mieszkań wiele" (J 14,2)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Co począć z tym bajzlem?" Hmm... chyba najlepiej zastosować sprawdzoną formułę: "Jezu, Ty się tym zajmij." (modlitwa zawierzenia o. Dolindo Ruotolo)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Widzę niebo otwarte" (Dz 7,56)
  http://www.tygodnik.com.pl/numer/279202/halik.html

  OdpowiedzUsuń
 6. "W domu Ojca mego jest mieszkań wiele" (J 14,2)

  Czy to znaczy, że każdy z nas znajdzie w Nim, tzn. w tym mieszkaniu coś niepowtarzalnego, specyficznie własnego i na osobistą wyłączność...?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…