W drodze do kontemplacji.

W wędrówce do wnętrza nas samych dokonuje się wiele dynamicznych zwrotów akcji. Dlatego podróż ta jest wyjątkowa i pasjonująca.

Nie jest to jednak droga łatwa. Choć mamy jakieś tam wytyczne, zapisane przez chociażby mistyków, ojców pustyni czy innych zwykłych zjadaczy chleba, nikt nie przejdzie tej drogi za nas.

Ponieważ każdy ma indywidualny szlak, te wytyczne są jedynie niczym igła w kompasie, niby istotna, lecz pokazuje tylko kierunek. Każdy z wędrowców wewnętrznych napotka na swej duchowej drodze inne przygody i uwarunkowania. Każdy człowiek, to inny wewnętrzny świat.

Warto jednak wsłuchać się w mądrość tych, którzy drogę już przebyli, przeczytać traktaty świętych, lub przynajmniej opracowania na ich temat. Kryje się w nich bowiem metoda.

Wskazówki pozostawione nam przez świętych, w ich pismach, są niczym przewodnik. Kiedy udajemy się, do jakiegoś kraju, lub miejscowości, której nie znamy, gdy idziemy w góry zabieramy przewodniki i mapy.

W duchowym życiu rolę takich przewodników pełnią pisma świętych. Lecz z nimi też można wejść w „maliny”. Najpewniejszą pomocą jest zabranie ze sobą ludzkiego przewodnika, który prowadził tędy już nie jedną osobę…Takiego duchowego ojca lub matkę.

Dążąc do własnej głębi idzie się przecież, do prawdziwego miejsca kultu w nas, do „namiotu, który zbudował Pan, a nie człowiek”( Hbr 8,1b-2a).Jest to miejsce kultu, które nie posiada materialnych ścian, witraży, absyd, naw, przedsionków itd. Jest to świątynia duchowa…gdzie Najwyższy Kapłan zawsze ma prawo wejść i wyjść poza zasłonę…


Zazwyczaj Jezus-Kapłan, składa ofiarę za zasłoną. Jest jednak moment, w którym ta świątynna zasłona się rozrywa z góry na dół. Moment, w którym dusza wędrowcy wchodzi w kontemplację.

Komentarze

  1. "Musimy umiejscawiać swój ideał maksymalnie wysoko, nie możemy jednak wznosić się do niego sami, to Bóg umieszcza nas na wysokości, jakiej dla nas pragnie. My jednak powinniśmy błagać Boga, aby nas oczyścił i uczynił bardziej kontemplacyjnymi." (Thomas Philippe OP)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Mistyka nocy i kryzysu.

Nic.

Zakochana w spowiedniku (Bonus do rozeznawania powołania)