Przejdź do głównej zawartości

Wycieram nosy cudzym dzieciom

Czasem obserwuję ludzi potwornie znudzonych. Ludzi, którzy szukają w życiu jakiegoś rodzaju samozadowolenia. Są niezmiernie nieszczęśliwi, narzekający, niespełnieni i zgorzkniali.

Nie oceniam ich głębiej poza tym co widzę.

Powiem więcej, nawet ich rozumiem. Znam to z własnego doświadczenia. Istnieje bowiem taki rodzaj nie wiary w siebie, który wpędza w chorą gonitwę za nic nie robieniem.

Szczerze jednak powiem...Nie ma chyba większej tragedii, niż zostać Kiepskim, z pilotem i browarkiem w ręku. Człowiekiem,którego świat zawęził się na nim samym. Na poczuciu najedzenia i świadomości posiadania w lodówce jeszcze kilku "browarków".

Czasem myślę o własnych "browarkach" o tym, co to w moim życiu jest? Co to są za przestrzenie, przyzwyczajenia, zachowania, rzeczy, które dają mi złudne poczucie bezpieczeństwa. Co jest moją "lodówką"?

Chrześcijaństwo nie może być chill outem...Kontemplacja to nie odpływ w nirwanę,   nie płytkie samooświecenie. Dlatego też nie zgodzę się nigdy z tym, że religie bliskiego wschodu mają nam coś do zaoferowania, bo choć w istocie, tkwi w nich "ziarno prawdy", sprowadzają się często do odkrycia własnego bóstwa, do jakiegoś rodzaju nadczłowieczeństwa. Do bałwochwalstwa.

Jezus to człowiek niezwykle zaangażowany i twórczy. Człowiek żywo zainteresowany drugą osobą i światem w którym żyje. Z drugiej strony, Jezus, jak widzimy w Ewangelii, to człowiek zdystansowany, jakby z "innego świata". Jezus robił swoje!

Kluczowe jest robienie swojego, w życiu. Oznacza to takie zainteresowanie światem, które wypływa z głębokiej świadomości siebie i własnej misji.

Kiedy wiem kim jestem, do czego jestem posłana, wówczas mogę robić swoje. Bez urojeń wielkościowych na własny temat, zaangażować się istotnie w potrzeby świata, który widzę najbliżej siebie. To takie drobiazgi, jak to, by podać komuś chusteczkę gdy widzisz, że leci mu z nosa a sam jej nie posiada.

Banały...Ale życie i jego najgłębsza warstwa, często opiera się na drobiazgach i banałach.  Może właśnie dlatego Jezus mówi o wierności w małych rzeczach. O wartości dostrzegania spraw prozaicznych.

Powiedzcie sami...Czy zaufalibyście politykowi, który z mównicy grzmi o niedoli tego świata i potrzebie ratowania go,podczas, gdy przypadkiem zobaczylibyście, że nie potrafi otrzeć łzy z oczu przypadkiem napotkanego dziecka?

Najważniejsze sprawy są najbliżej nas.
Komentarze

 1. Jeśli w religiach Wschodu tkwi "ziarno prawdy" to jest nim to samo ziarno gorczyczne, o którym mówi Jezus w przypowieści. Uważam, że religie Wschodu mają nam wiele do zaoferowania, to przede wszystkim odwaga introspekcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się z Tobą, myślę, że Bóg jest ponad ludzkimi podziałami religijnymi
   my tak chcemy go czasem zaszufladkować

   Usuń
  2. Zgoda buduje, albo może inaczej: „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

   Usuń
  3. Zgoda buduje pojednanie, a imię JHS to przecież Pojednanie, które buduje wspólnotę Kościoła, żyć w Chrystusie oznacza żyć w pojednaniu...

   Usuń
  4. A dlaczego szufladkujemy? Myślę, że chcemy oswoić to, co nas przekracza, co napawa niepokojem...

   Usuń
 2. Kiepski, lodówka i browarki to dobry punkt wyjścia do introspekcji. Kiepski może symbolizować przeciętność każdego z nas, czyli tą wygodną strukturę przetrwania we wrogim świecie, którą każdy z nas ma obcykaną, kłamstwa, półprawdy, samooszukiwanie się. Lodówka jest pełna zamrożonych ideałów, to brak kontaktu z rzeczywistością, z prawdą o sobie. Browarki to chory sposób radzenia sobie z sytuacją jakiegoś braku, także braku głębi, to obrona przed widmem majaczącej w ciemnościach rozpaczy.

  Bywają ludzie, może to nawet my sami, którzy zachowują się niczym w stanie hibernacji, nic do niech nie dociera, żyją w swoim hermetycznym świecie "lodówki" i "browarków" i nie chcą zobaczyć, że rzeczywistość jest ważniejsza od ich idealnym wyobrażeń, że zderzenie z ziemią bywa terapeutyczne. Myślę, że rozwój to bardzo rzadko dobrowolna decyzja, znacznie częściej jesteśmy do niego przymuszani przez okoliczności, innych ludzi, słowem przez samego Pana Boga, który jest Jeden, tak dla chrześcijan jak i buddystów. Czy może by być w ogóle inaczej? Tak, gdy przyjmiemy, że myśmy to naród wybrany...


  *Zastanawiam się też na marginesie, zdradzając nieco swoje myśli, jak tu sprowokować Siostrę do spontanicznych odpowiedzi, które uwielbiam!

  "Najważniejsze sprawy są najbliżej nas", w środku, w głębi tuż obok;
  pozdrawiam.../p.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może spontaniczność i powściągliwość to dwie połówki tego samego jabłka, jak dwóch synów jednego Ojca, "pewnego człowieka"? (Mt 21,28-32)

   Usuń
 3. najważniejsze sprawy są najbliżej nas
  ciekawe porównanie do kiepskich i browarków
  podoba mi się i daje do myślenia
  jednak porównanie do Pana Paźdźocha to byłoby ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 4. zdjęcia masz tu Siostro przepiękne

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że trzeba tutaj rozróżnić religie w swej istocie, od ich niedoskonałych przejawów tzn. wyznawców, wśród których nie brakuje zarówno "bufonów" jak i tych "normalnych". Przyzna Siostra, że nie każdy wśród buddystów jest Dalajlamą i nie każdy wśród chrześcijan jest Franciszkiem. Każdy z nas znajduje się na jakimś etapie drogi, o którym wie tylko Bóg, nasze etykietki są tymczasowe, jesteśmy w drodze...
  https://www.youtube.com/watch?v=mxzwc01Qg2I&vl=pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Fot. rzeczywiście przeurocza fotka :) koty, to ponoć mistrzowie kontemplacji, od których możemy się uczyć tej jakże ważnej sztuki patrzenia, by widzieć "niewidoczne dla oczu".


  "Miłość to patrzeć razem w tym samym kierunku."

  OdpowiedzUsuń
 7. "Wycieram nosy cudzym dzieciom" - jeśli Siostra wykonuje tę czynność delikatnie i z uśmiechem, to ja chciałbym być tym dzieckiem, to nic, że cudzym :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem łatwiej komuś utrzeć nosa z miłością, niż zdobyć się na wyjście ze swej skorupy... oczywiście, w spontanicznym odruchu! Wiem coś o tym, powstała by "rysa na szkle" na obrazie i co wtedy? Nic, Maryja już taką ma i się nie przejmuje, chociaż z drugiej strony, patrzy Jej z oczu troska...

  OdpowiedzUsuń
 9. "Rysa na szkle", na idealnie gładkiej powierzchni, na nienagannym portrecie kontemplatyka, szrama na policzku Pani Jasnogórskiej są potrzebne, aby światło troskliwego spojrzenia Boga mogło dotykać i przenikać to, co w nas ludzkie, a więc nieuleczalnie chore.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

skomentowali

Popularne posty z tego bloga

Przerywam milczenie!!!

Odkąd usunęłam Fb miało mnie być tu więcej...Nawet obiecywałam. Prawda jest taka, że dzięki odcięciu facebookowej pępowiny doświadczam cudownej wolności od internetu. Korzystam z niego o wiele rzadziej i nie marnuję tyle czasu, poza tym wydaje się, że jestem zdrowsza psychicznie. 

Czuję się o wiele spokojniejsza i mniej zabiegana, łatwiej mi wrócić do harmonii z samą sobą. To są fakty przetestowane na własnej skórze. Odkąd "rzuciłam" facebooka bardziej angażuję się w PRAWDZIWE życie, w ludzi i ich sprawy. Bardziej jestem ze wspólnotą i więcej czasu poświęcam ludziom. Potrafię dać komuś więcej swojego czasu.

Moi drodzy. Wiem, że brzmi to trochę jak przechwałki. Szczerze powiem, że trochę gryzło mnie sumienie, że nie piszę nic na blogu. Z drugiej strony...Naprawdę nie chcę, by chodziło tylko o liczbę wejść na bloga i popularność. 

Wiem, że są tu moi przyjaciele. Ludzie, którzy czytają bloga bo gdzieś tam, na jakimś etapie życia zetknęli się ze mną i polubili. Biblia mówi "po…

Odkąd oddycham Słowem lepiej Cię słyszę.

Zastanawiam się nad moim sposobem wyrażania się. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Nasza mowa nas rzeczywiście „zdradza”-że nieco żartobliwie nawiążę do sytuacji Piotra na dziedzińcu Piłata.
Wystarczy się wsłuchać w to co mówi drugi człowiek, a jeśli mam przenikliwy umysł potrafię wywnioskować wiele na temat jego pragnień, zranień i trudności.
Mowa nas zdradza…
Kiedy dłużej słuchamy odkrywamy tajemnicę mówiącego. Pozwalając się wypowiedzieć odkrywamy człowieka.
Jakże ważnym jest umiejętność słuchania!
W istocie, mimo coraz liczniejszych kursów komunikacji interpersonalnej słuchamy siebie nawzajem za mało i źle. Osobiście to odkrywam! Źle słucham, często zagaduję sobą i nie daję w rozmowie przestrzeni milczeniu. To milczenie jest przecież tak ważne!!!
Boimy się jednak pozostać z kimś bez słowa, to nas krępuje, natrętnie cisną się wówczas do głowy przeróżne pytania lub opowieści. To błąd!
Modlitwa kontemplacyjna uczy słuchania dużo bardziej niż jakikolwiek trening komunikacji. Dzieje się tak, …

Mniej masz-więcej umiesz.

Kochani Umiar nas uzdalnia, nadmiar nas zubaża. Serio! Prosty przykład zaczerpnięty jest z mojego dnia-dnia dzisiejszego-dodać warto.
Nie jestem muzykiem ale gram na gitarze, ładne 20 lat. Otrzymaną  jako nastolatka gitarę darzę szczególnym sentymentem. Jest już masakrycznie poobijana, podrapana, do żywego drzewa obdarta z lakieru niedelikatnym gestem kostki. Dwa razy zmieniane siodełko ( próg nr 0), lakierowana dwa razy na własną rękę ( czy raczej własną ręką).
Dziś przegrała w starciu z moim uczniem z klasy III (SP).Straciła klucz-złamał się(kawał żelaza-dodać trzeba).
Kochani, myślałam, że to już koniec…Że nie pogram, aż do kolejnej próby uratowania kultowego instrumentu, oczywiście w oparciu o własne zdolności lutnicze ;)
Kiedy pierwszy raz zmieniałam próg-nie miałam pojęcia, że to mi się uda. Dziś podobnie stało się z kluczem. Otóż…”Nie pogram do momentu zakupu nowych maszynek z kluczami”-pomyślałam ze smutkiem.
No ale coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że wcale nie trzeba stroić gitar…